Birleştirilmiş sınıf uygulamaları üzerine yapılan çalışmalara genel bakış: Bir metasentez çalışması
An overview of studies on multi-grade classroom practices: A meta-synthesis study
- Tez No: 960832
- Danışmanlar: PROF. DR. GİZEM SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Birleştirilmiş sınıf uygulamaları, coğrafi koşullar nedeniyle Türk eğitim sisteminde önemli ve sürekli gündemde kalan konulardan birisidir. Birleştirilmiş sınıf uygulamalarının etkisi, zorlukları ve çözümleri gibi konularda yapılmış çalışmaların varlığına rağmen, Türk literatürü bu konuya farklı perspektiflerden odaklanan çalışmaların sentezinden yoksundur. Bu araştırmanın amacı, birleştirilmiş sınıf uygulamalarıyla ilgili yapılmış çalışmalara bütüncül bir bakış sağlayarak literatürü analiz etmektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan meta-sentez yöntemi kullanılmıştır. Çalışmalar TRDizin, ResearchGate, DergiPark Akademik, Ebsco, Scholar Google, ve ERİC veri tabanları aracılığıyla taranmıştır. Araştırma kapsamında 2014-2024 yıllarında yayımlanan makale, yüksek lisans ve doktora tezleri incelenmiş: belirlenen kriterleri karşılayan 30 makale ve 16 tez olmak üzere toplam 46 çalışma analize dahil edilmiştir. Veri analiz yöntemi olarak tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın geçerliği ve güvenirliğini sağlamak amacıyla; araştırma sorusu ve amacı çalışmamızda açıkça belirtilmiş, taranan çalışmaların seçim kriterleri belirtilmiş, çalışma alanı ve araştırma yöntemine dair ayrıntılı bilgiler sunulmuştur. Yapılan araştırma sonucunda en çok makale türünde yayın yapıldığı, araştırma tasarımında desen olarak en çok olgubilim çalışmalarının tercih edildiği, örnekleme yöntemi olarak en çok“ölçüt örnekleme”yöntemi kullanıldığı, veri toplama yöntemi olarak en çok yarı yapılandırılmış görüşme yönteminin tercih edildiği ve analizlerde en çok içerik analizi yönteminin tercih edildiği saptanmıştır. Taranan çalışmaların tema dağılımında ise ağırlıklı olarak birleştirilmiş sınıf öğretmenlerine odaklanıldığı görülmektedir. Bu araştırmalardan elde edilen 250 farklı bulgu, öğretmen, öğrenci, öğretim programları, okul, aile, sosyokültürel ve yönetimsel olmak üzere 7 ana temada ve bu temalara ait kodlarla birlikte sunulmuştur. Elde edilen sonuçlar alanyazın doğrultusunda tartışılmış ve sonuçlara dayalı olarak gelecek çalışmalara ve eğitim metodlarına ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Multi-grade classroom practices remain a prominent issue in Turkish education due to the country's unique geographical conditions. Although the existence of studies on subjects like the impact of multi-grade classroom practices, challenges and solutions, Turkish literature lacks a synthesis of studies focusing on multi-grade classroom practices from different perspectives. The purpose of this study is to present a comprehensive review of studies on multi-grade classroom practices in Turkey. Meta-synthesis method, one of the qualitative research methods, was used in this research. A total of 46 studies, 30 articles and 16 postgraduate theses—published between 2014 and 2024 were analyzed. These studies were accessed through databases of TR Dizin, ResearchGate, DergiPark Akademik, EBSCO, Google Scholar, and ERIC. The research employed thematic analysis to identify patterns and themes among the selected studies. The research topic, objectives, selection criteria of studies, and methodological specifics were all clearly defined to ensure the reliability and validity of the study. The results show that the majority of the scanned research was published as articles, mostly used phenomenological designs, and criterion sampling. While content analysis was the most used data analysis methodology, semi-structured interviews were the most common data collecting methodology.“Teachers in multi-grade classrooms”was the main focus among the themes. A total of 250 findings were grouped under seven main themes: teachers, students, curriculum, school, family, sociocultural factors, and administrative issues. The results were interpreted in light of the existing literature, and suggestions were provided for future research and educational practice.