İç mimarlık eğitimi ve sürdürülebilirlik ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between interior architecture education and sustainability
  1. Tez No: 960840
  2. Yazar: BURCU ERYILMAZ BERBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA CEYDA GÜNEY YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez çalışması, iç mimarlık eğitiminde sürdürülebilirlik kavramının ne derece yer aldığını ve mevcut akademik müfredatlara nasıl entegre edildiğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Literatürden ve saha analizlerinden elde edilen bulgular doğrultusunda, sürdürülebilirlik kavramının Türkiye'deki iç mimarlık bölümlerinde büyük ölçüde seçmeli derslerle sınırlandığı, zorunlu derslerde ise oldukça sınırlı ve yüzeysel biçimde yer aldığı tespit edilmiştir. Ayrıca, eğitim içeriklerinin güncellikten uzak ve Batı kaynaklı yapılarla şekillendiği görülmüştür. Araştırma kapsamında İstanbul'daki dört üniversitenin iç mimarlık müfredatları analiz edilmiştir. Etik gerekçelerle yalnızca Haliç Üniversitesi açıkça belirtilmiş, diğer üç üniversite Üniversite A, B ve C şeklinde kodlanmıştır. Saha araştırması, etik kurul onayı sonrası Haliç Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleriyle gerçekleştirilecektir. Tezin en özgün katkısı, mevcut durumu eleştirmekle sınırlı kalmayarak çözüm üretmesidir. Bu kapsamda, sürdürülebilirlik eğitimine yönelik yeni bir eğitim modeli geliştirilmiş ve iç mimarlık lisans programına entegre edilebilecek yeni bir ders önerisi sunulmuştur. Bu öneri, sürdürülebilirlik ilkelerini sadece teorik değil, uygulamalı ve disiplinlerarası boyutlarıyla içeren bir yapıdadır. Böylece sürdürülebilirliğin iç mimarlık eğitimine kalıcı ve bütüncül biçimde entegre edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how sustainability is integrated into interior architecture education in Turkey, revealing that it is largely confined to elective courses and rarely appears in a meaningful way within mandatory curricula. Existing programs often reflect outdated and directly imported Western content, lacking contextual adaptation and depth. The study evaluates the curricula of four Istanbul-based universities. For ethical reasons, only Haliç University is explicitly named, while the other three are anonymized as University A, B, and C. Survey data is planned to be collected from Haliç University participants following ethics committee approval. The thesis offers an original contribution by not only identifying the limitations of current approaches but also proposing solutions. A new educational model has been developed and a novel course has been designed to be integrated into interior architecture programs. This course incorporates sustainability through both theoretical and practical lenses, emphasizing interdisciplinary collaboration and long-term impact. The proposed framework aims to embed sustainability more deeply and effectively within design education.