Sürdürülebilir peyzajı teşvik etmek: Video oyun örnekleri
Promoting sustainable landscapes: Examples from video games
- Tez No: 960841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, İletişim Bilimleri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Communication Sciences, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu çalışma, dijital şehir kurma temalı video oyunlarının sürdürülebilir peyzaj planlaması ilkelerini nasıl temsil ettiğini ve oyuncuya bu ilkeleri nasıl deneyimlettiğini incelemektedir. Kentleşme, doğal kaynakların tükenmesi ve iklim krizi gibi küresel sorunlar karşısında, dijitalleşme eğiliminin artmasıyla birlikte, dijital simülasyonların çevresel planlama ilkelerinin daha geniş kitlelere aktarılmasında yeni araçlar olarak değerlendirilmesi gereği gündeme gelmektedir. Araştırmada SimCity 4, Cities XL Platinum ve Cities: Skylines II oyunları, sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde sistematik olarak incelenmiştir. Toprak, su, enerji ve habitat temsillerinin yanı sıra sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik göstergeleri de nitel içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bu çözümleme sürecinde, çalışmaya özgü geliştirilen LETES (Landscape Evaluation through Triplemetric Engagement-based Simulation) modeli kullanılmış; her bir oyun, çevresel temsil düzeyi, oyuncuya tanınan müdahale kapasitesi ve oyun içi geri bildirim sistemleri olmak üzere üç temel ölçüt üzerinden analiz edilmiştir. Bulgular, Cities: Skylines II'nin sürdürülebilirlik ilkelerini hem görsel hem de stratejik düzeyde daha bütüncül bir yaklaşımla yansıttığını ortaya koymaktadır. Buna karşılık, SimCity 4 ve Cities XL Platinum oyunlarında çevresel etkileşim olanakları daha sınırlı kalmakta; sistemsel düşünme kapasitesi düşük düzeyde temsil edilmektedir. Çalışma, video oyunlarının sürdürülebilirlik temsillerine yönelik güçlü ya da zayıf modelleme stratejileri barındırabileceğini göstermekte; bu alandaki değerlendirmelerin yalnızca planlama ilkelerine değil, aynı zamanda oyuncu deneyimlerine dönük gelecek araştırmalarla tamamlanması gerektiğini önermektedir. Bu doğrultuda LETES modeli, çevre eğitimi, oyun tasarımı ve kent planlama disiplinleri arasında metodolojik bir bağ kurmakta; farklı türlerdeki dijital oyunların analizine yönelik sistematik bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how city-building video games represent the principles of sustainable landscape planning and how they offer players the opportunity to engage with these principles through interactive experiences. In response to global challenges such as urbanization, resource depletion, and the climate crisis, the increasing trend of digitalization underscores the growing need to explore digital simulations as alternative tools for communicating environmental planning concepts to broader audiences. In this context, SimCity 4, Cities XL Platinum, and Cities: Skylines II were systematically analyzed within the framework of sustainability. Beyond representations of land, water, energy, and habitat, the study also considered social and economic sustainability indicators through qualitative content analysis. The analysis employed the original LETES (Landscape Evaluation through Triple-metric Engagement-based Simulation) model, developed specifically for this study. Each game was evaluated based on three core dimensions: the degree of environmental representation, the extent of player agency, and the design of in-game feedback systems. Findings indicate that Cities: Skylines II demonstrates a more comprehensive representation of sustainability principles, both visually and strategically. In contrast, SimCity 4 and Cities XL Platinum offer more limited opportunities for environmental interaction and present a less developed capacity for systemic thinking. The study concludes that video games can exhibit varying degrees of effectiveness in modeling sustainability concepts and highlights the need for future research that incorporates player-centered evaluations. In this regard, the LETES model offers a methodological bridge between environmental education, game design, and urban planning, providing a systematic framework for the analysis of different types of digital games.