İç hastalıkları pratiğinde hiperferritinemi saptanan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients with hyperferritinemia in internal medicinepractice
- Tez No: 960855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİSA ŞAHİN TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tunca,P. İç Hastalıkları pratiğinde hiperferritinemi saptanan hastaların değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2025. Ferritin yüksekliği ve etiyolojisi ile ilgili literatürde anlamlı çalışmalar bulunmaktadır. Bizim çalışmamızda genel dahiliye polikliniğine başvuran ve genel dahiliye servisinde yatan hastaların hiperferritinemi etiyolojisi araştırmak amaçlanmıştır. Hastanemiz İç Hastalıkları polikliniğine 1 Haziran 2013-1 Haziran 2023 tarihleri arasında başvurmuş, herhangi bir nedenle istenen ferritin değerinin kadınlarda 200 ng/ml ve üzerinde, erkeklerde 300 ng/ml ve üzerinde olan 18 yaş üstü hastalar çalışmaya dahil edildi. Dahil edilen 354 hastanın 207'si kadın, 147'si erkekti. Çalışmaya alınan hastalarda en düşük ferritin değeri 200 ng/ml, en yüksek ferritin değeri 30795 ng/ml idi. Ortalama ferritin değeri 1265 ng/ml idi. Hastalarda hiperferritineminin etiyolojik nedeni; 128 hastada malignite, 35 hastada kronik böbrek hastalığı, 129 hastada enfeksiyon, 18 hastada romatolojik hastalık,44 hastada metabolik sendromdu. Korelasyon analizinde ferritin ile hemoglobin arasında negatif yönde bir ilişki (r= - 0,128 ; p=0,016), ferritin ile transferrin satürasyonu arasında pozitif yönde bir ilişki bulundu (r= 0,164 ; p= 0,10). Yaşa göre gruplara ayrılan hastalarda 65 yaş altı grupta erkekler çoğunluktayken, 65 yaş üstü grupta kadınlar çoğunluktaydı. (p= 0,001). 65 yaş üstü hasta grubunda hipertansiyon, aterosklerotik hastalık ve nörodejeneratif hastalıkların görülme sıklığı, 65 yaş altı hasta grubuna göre daha fazlaydı. 65 yaş üstü grupta ateş daha az görülmekteyken, yaş arttıkça genel durum bozukluğu-oral alım bozukluğu şikayetleriyle başvurma sıklığı da artmaktaydı. (genel durum bozukluğu-oral alım bozukluğu p=
Özet (Çeviri)
Tunca, P. Evaluation of Patients with Hyperferritinemia in Internal Medicine Practice. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Medical Specialty Thesis, Eskişehir, 2025.There are significant studies in the literature regarding elevated ferritin levels and their etiology. In our study, the aim was to investigate the etiology of hyperferritinemia in patients admitted to the general internal medicine outpatient clinic and those hospitalized in the internal medicine ward. Patients over the age of 18 who presented to the Internal Medicine outpatient clinic of our hospital between June 1, 2013, and June 1, 2023, and had a ferritin level of ≥200 ng/mL in women and ≥300 ng/mL in men for any reason, were included in the study. Of the 354 patients included, 207 were women and 147 were men. Among the patients, the lowest ferritin level was 200 ng/mL, and the highest was 30,795 ng/mL. The mean ferritin level was 1,265 ng/mL. The etiological cause of hyperferritinemia was malignancy in 128 patients, chronic kidney disease in 35 patients, infection in 129 patients, rheumatologic disease in 18 patients, and metabolic syndrome in 44 patients. In correlation analysis, a negative correlation was found between ferritin and hemoglobin (r = -0.128; p = 0.016), and a positive correlation between ferritin and transferrin saturation (r=0.164; p = 0.10). When patients were grouped by age, males were predominant in the group under 65 years, whereas females were predominant in the group over 65 years (p = 0.001). In the over-65 age group, the frequency of hypertension, atherosclerotic disease, and neurodegenerative diseases was higher than in the under-65 group. While fever was less common in the over-65 group, the frequency of presenting with general condition deterioration and oral intake disorder increased with age (general condition deterioration–oral intake disorder p < 0.001; fever p < 0.001; night sweats p = 0.008).Among the possible causes of hyperferritinemia, rheumatologic diseases and metabolic syndrome were more common in patients under 65 years, whereas malignancy, chronic kidney disease, and infections were more common in the over- 65 patient group (p = 0.001). When patients were examined by grouping them according to clinical and laboratory findings, we concluded that ferritin levels were not a guiding parameter in evaluating these changes.