Hemşirelik öğrencilerinde eleştirel düşünme ölçeği'nin geliştirilmesi
- Tez No: 960873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, hemşirelik öğrencilerine yönelik geçerli ve güvenilir bir Eleştirel Düşünme Ölçeği geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, metodolojik türde bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Nisan–Haziran 2025 tarihleri arasında İstanbul ilinde bulunan iki vakıf üniversitesinin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmuştur (N:562). Araştırmaya, belirlenen ölçütleri karşılayan ve çalışmaya gönüllü olarak katılan toplam 400 öğrenci dâhil edilmiştir. Veriler,“Öğrenci Bilgi Formu”ve“Hemşirelik Öğrencilerinde Eleştirel Düşünme Ölçeği Taslağı”aracılığıyla toplanmıştır. Veri analizinde tanımlayıcı istatistikler, yapı geçerliliği için açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi, güvenirlik için ise Cronbach Alpha katsayısı testleri kullanılmıştır. Beşli likert tipi olarak tasarlanan ölçeğin açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri sonucunda, 16 maddeden ve tek boyuttan oluştuğu saptanmıştır. Ölçeğin açıklanan toplam varyansı %63.691 olarak saptanmıştır. İç tutarlık analizi sonucunda Cronbach alfa katsayısı 0.97 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop a valid and reliable Critical Thinking Scale for nursing students. The research was designed as a methodological study. The population of the study consisted of third- and fourth-year nursing students enrolled in the Faculty of Health Sciences at two foundation universities in Istanbul between April and June 2025 (N = 562). A total of 400 students who met the inclusion criteria and agreed to participate voluntarily were included in the study. Data were collected using the“Student Information Form”and the“Draft Critical Thinking Scale for Nursing Students”. Descriptive statistics were used for data analysis. Exploratory Factor Analysis and Confirmatory Factor Analysis were conducted to assess construct validity. Cronbach's Alpha was used to evaluate reliability. The scale, designed as a five-point Likert type, was determined through exploratory and confirmatory factor analyses to consist of 16 items and a unidimensional structure. The total explained variance of the scale was calculated as 63.691 %. The internal consistency coefficient (Cronbach's alpha) was found to be 0.97. To assess item discrimination, the mean scores of the upper and lower 27% groups were compared using an independent samples t-test. The results showed a statistically significant difference between the groups (p < 0.05). Based on the findings, it was concluded that the developed scale is a valid and reliable instrument for assessing the critical thinking levels of nursing students.