Rotator cuff tamiri geçiren olgularda servikal radikülopati varlığının fonksiyonellik ve yaşam kalitesine etkisi
The impact of cervical radiculopathy on functionality and quality of life in patients undergoing rotator cuff repair.
  1. Tez No: 960874
  2. Yazar: EZGİSU ÖREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN KAYA AYTUTULDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Servikal sinir köklerinin rotator manşet kaslarını innerve etmesi, servikal radikülopatiler ile rotator manşet hastalıkları arasında bir ilişki olabileceğini göstermektedir. Çalışmamız, rotator manşet tamiri (RMT) geçiren servikal radikülopatisi olan hastaların fonksiyonel durum ve yaşam kalitesini araştırmayı ve servikal patolojisi bulunmayan hastalarla karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, 2018-2023 yılları arasında rotator manşet cerrahisi geçiren, yaş ortalaması 53,74±6,58 yıl ve %54'ü kadın olan 50 hasta üzerinde yapılmıştır. Katılımcılar, eşit olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Birinci grup servikal radikülopatisi olanlar ikinci grup servikal radikülopatisi olmayanlar. Tüm hastaların demografik bilgileri toplandıktan sonra, omuz ve servikal hareket kısıtlılıkları, omuz kas kuvveti, fonksiyonel durum(modifiye Constant-Murley skoru ve boyun engellilik indeksi), yaşam kalitesi(SF-36) parametreleri, el kavrama kuvveti(Jamar el dinamometresi), deltoid, üstrapez ve korakoakromial arkın ağrı eşik değerleri(algometre) değerlendirilmiştir. Analizler, omuz internal rotasyon (p=,003), modifiye Constant-Murley skoru (p=,050), ağrı eşik değerleri (üst trapez (p=,036), deltoid ve korakoakromial ark (p=,001)) ile SF-36'nın alt parametreleri arasında ağrı (p=,014), fiziksel işlevsellik (p=,004), fiziksel sağlık (p=,009), duygusal sorunlar (p=,041), enerji-yorgunluk (p=,048) ve genel sağlık (p=,020) iki grup arasında anlamlı fark göstermektedir. Ancak, omuz kas kuvvetleri, el kavrama kuvveti ve SF-36'nın duygusal iyilik (p=,101), sosyal işlevsellik (p=,057) ve sağlık değişkenliği (p=,305) alt parametreleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç, RMT geçiren hastaların omuz ağrı eşiği, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesinin, servikal radikülopatisi olanlara kıyasla daha iyi olduğunu, ancak omuz ve kavrama kuvvetleri açısından anlamlı bir fark saptanmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The innervation of the rotator cuff muscles by cervical nerve roots suggests a possible association between cervical radiculopathies and rotator cuff disorders. This study aims to examine the functional status and quality of life of patients with cervical radiculopathy who have undergone rotator cuff surgery (RC), compared to those without cervical pathology.The study included 50 patients who underwent rotator cuff surgery between 2018 and 2023, with a mean age of 53.74 ± 6.58 years; 54% were female. Participants were evenly divided into two groups: patients with cervical radiculopathy and those without. Following demographic data collection, assessments were performed on shoulder and cervical range of motion limitations, shoulder muscle strength, functional status (modified Constant-Murley score and neck disability index), quality of life (SF-36), hand grip strength (Jamar hand dynamometer), and pain threshold values at the deltoid, upper trapezius, and coracoacromial arch (algometer). Significant differences were observed between groups in shoulder internal rotation (p = .003), modified Constant-Murley score (p = .050), pain threshold values (upper trapezius p = .036; deltoid and coracoacromial arch p = .001), and SF-36 subscales: pain (p = .014), physical functioning (p = .004), physical health (p = .009), emotional problems (p = .041), energy-fatigue (p = .048), and general health (p = .020). No significant differences were found regarding shoulder muscle strength, hand grip strength, and SF-36 subscales of emotional well-being (p = .101), social functioning (p = .057), and health changes (p = .305). The findings indicate that patients undergoing RC repair demonstrated improved shoulder pain threshold, functional status, and quality of life compared to those with cervical radiculopathy; however, shoulder and grip strength showed no difference.