Kendi elektriğini üretebilen tam otonom elektrikli araç şarj istasyonu tasarımı
Design of a full autonomous electric vehicle charging station that can produce its own electricity
- Tez No: 960876
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI AYTEN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Ulaşım, Energy, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Enerji sektörünün gelişmesi ile birlikte elektrik üretimi ve dağıtımı daha karmaşık hale gelerek kontrolü zorlaşmıştır. Bu zorluğun üstesinden gelmek için de dijitalleşme çalışmaları bu sektörde de kendini göstermeye başlayarak SCADA Kontrol Sistemleri olarak devreye girmiştir. Scada kontrol üniteleri doğrudan elektrik üretim makinelerinin üzerinden kontrol edilebildiği gibi uzaktan da kontrol edilebilmektedir. Bu sistemlerde bir operatör yardımıyla makine dijital olarak kumanda edilerek Scada sistemine önceden tanımlanmış olan sınırlamaları geçmeyecek şekilde güvenli bir sistem kontrolü sağlanmaktadır. Bu sistemlerde hem elektrik üretimi için gerekli olan işlemler hem de elektrik üretim miktarı gözlenebilmektedir. Dijital sektörün daha da gelişmesinden kaynaklı ülkemizde yeni yeni kullanıma alınan dijital elektrik sayaçları ile birlikte anlık olarak tüketilen yani şebekeden çekilen elektrik miktarı gözlenebilmektedir. Bazı büyük şehirlerde bu anlık tüketim değerlerine göre Scada teknolojisiyle kontrol edilerek gerekli olan ihtiyaç miktarı kadar elektrik üretimi ve dolayısıyla da dağıtımı geçekleşmektedir. Ülkemizde daha çok bankacılık sektöründe kullanılan ancak elektrik üretim ve dağıtım amaçlı olarak da kullanılabilecek blockchain adlı blok zincir teknolojisi de bulunmaktadır. Bu teknoloji ile birden fazla yerden veri alınarak işlenir ve daha sonra burada işlenen veri diğer işlemlerle birleşerek aynı bir zincir halini alır. Başka bir deyişle her bir veriyi blok olarak adlandırırsak bunların bir araya gelmesi de blok zinciri oluşturur. Elektrik üretim ve dağıtım sektöründe bu teknolojinin kullanımı birden fazla binadan alınan tüketim verisi ile üretim verisi eşleştirilerek elektrik tüketiminden daha fazla elektrik üretiminin yapılmasının önüne geçilmektedir. Oluşturmuş olduğumuz şarj istasyonu tasarımıyla burada kullanılan sisteme benzer bir sistem kullanılacaktır. Araçlardan ve tesisten otomatik alınan ve blok zincir teknolojisiyle bulutta depolanan verilerin yardımıyla hangi aracın ne zaman, nerede ve ne kadar elektrik ihtiyacı olduğunu tam olarak tespit ederek gerekli olan elektrik ihtiyacı verimli bir şekilde üretilerek ya da depolanan elektrikten çekilerek sağlayacaktır. Ayrıca kullanıcının isteğine bağlı olarak aldığı elektriğin karbon salınımını belirleyebileceği ve takip edilebileceği bir imkan sağlamaktadır. Böylece karbon ayak izini kontrol altında tutabilmektedir. Burada karbon salınımı yüksek olan şebeke, doğalgaz ile üretilen elektrik ve güneş enerjisi tercihi sunulmaktadır. Sonuç olarak blok zincir teknolojisi ile scada sisteminin birleştiği bir tasarım ile oluşturduğumuz araç şarj istasyonu modelinde tamamen otonom bir şekilde araç ve istasyon bilgisi blok zincir teknolojisi ile alınarak tesis için en uygun iş emirleri oluşturur ve bunu scada kontrol sistemine aktarır. Böylece otomatik bir kontrolle elektrik üretim ve dağıtım işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede operatör kontrolünü ortadan kaldırarak daha hızlı, daha güvenli ve daha verimli bir tesis işlemine ortam sağlamakla birlikte karbon ayak izinin takip edilmesini de kolaylaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of the energy sector, electricity production and distribution has become more complex and difficult to control. In order to overcome this difficulty, digitalization efforts started to show themselves in this sector and came into play as SCADA Control Systems. Scada control units can be controlled directly from electricity generation machines or remotely. In these systems, the machine is digitally controlled with the help of an operator, providing safe system control without exceeding the predefined limitations of the Scada system. In these systems, both the processes required for electricity production and the amount of electricity production can be observed. Due to the further development of the digital sector, the amount of electricity consumed instantly, that is, drawn from the grid, can be observed with the digital electricity meters that have recently been put into use in our country. In some big cities, according to these instantaneous consumption values, electricity is produced and therefore distributed as needed, controlled by Scada technology. There is also a blockchain technology called blockchain, which is mostly used in the banking sector in our country, but can also be used for electricity production and distribution purposes. With this technology, data is received from more than one place and processed, and then the data processed here is combined with other processes and becomes the same chain. In other words, if we call each piece of data a block, their combination creates a block chain. The use of this technology in the electricity production and distribution sector prevents more electricity production than electricity consumption by matching consumption data from more than one building with production data. With the charging station design we have created, a system similar to the system used here will be used. With the help of data automatically collected from the vehicles and the facility and stored in the cloud with blockchain technology, it will determine exactly which vehicle needs when, where and how much electricity and will provide the required electricity need by producing it efficiently or drawing it from the stored electricity. It also provides an opportunity for the user to determine and track the carbon emissions of the electricity consumes, depending on his/her wishes. Thus, it can keep its carbon footprint under control. Here, the choice of grid with high carbon emissions, electricity produced by natural gas and solar energy is offered. As a result, in the vehicle charging station model we created with a design that combines blockchain technology and SCADA system, vehicle and station information is received completely autonomously with blockchain technology, the most suitable work orders for the facility are created and transferred to the SCADA control system, thus electricity production and distribution with an automatic control. is achieved and provided. In this way, it eliminates operator control, providing an environment for a faster, safer and more efficient facility operation, and also makes it easier to track the carbon footprint.