Hipotiroid tanısı almış yetişkin bireylerin yeme davranışı ve beslenme durumları ile beden imgesi ve depresyon durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between eating behaviors, nutritional status, body image and depression in adults diagnosed with hypothyroidism
  1. Tez No: 960886
  2. Yazar: İREM GÜL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZPAK AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tiroid bezinin işlevinde meydana gelen bozukluklar sadece fizyolojik değil, aynı zamanda psikolojik sonuçlar da doğurabilmektedir. Bu çalışma, hipotiroid hastalarında ve sağlıklı kontrol grubunda yeme davranışı, depresyon durumu ve beden imgesinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Eylül 2024 – Şubat 2025 tarihleri arasında Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Polikliniğine başvuran 18-64 yaş arası 120 birey ile yürütülmüştür. Bu çalışma kesitsel tipte bir vaka-kontrol çalışmasıdır. Bireyler; 60 hipotiroid hasta grubu (20 aşikâr, 20 subklinik, 20 ötiroid) ve 60 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerle yapılan yüz yüze görüşmede veri toplama aracı olarak kullanılan anket formunda; bireylerin bazı tanımlayıcı özellikleri, antropometrik ölçümleri ve vücut kompozisyonları, 3 günlük besin tüketim kayıtları, fiziksel aktivite durumları ve bazı biyokimyasal parametreleri sorgulanmıştır. Bireylerin yeme davranışlarının değerlendirilebilmesi için '' Revize Edilmiş Üç Faktörlü Yeme Anketi (TFEQ-R18)'', beslenme durumlarının değerlendirilmesi amacıyla ''Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ)'', depresyonun belirlenebilmesi için ''Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)'', beden imgesinin değerlendirilebilmesi için ''Stunkard Ölçeği'' uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thyroid dysfunctions can lead to not only physiological but also psychological consequences. This study was conducted to evaluate eating behaviors, depression status, and body image perception in patients with hypothyroidism and in a healthy control group. The research was carried out between September 2024 and February 2025 with 120 individuals aged between 18 and 64 who applied to the Endocrinology Outpatient Clinic of Mersin City Training and Research Hospital. This is a cross-sectional, case-control study. Participants were divided into two groups: a hypothyroid patient group (n=60), consisting of 20 overt, 20 subclinical, and 20 euthyroid individuals, and a healthy control group (n=60). During face-to-face interviews with the participants, data were collected using a structured questionnaire. The questionnaire included sociodemographic characteristics, anthropometric measurements and body composition, three-day dietary intake records, physical activity levels, and selected biochemical parameters. To assess eating behaviors, the Revised Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ-R18) was used. Nutritional attitudes were evaluated using the Healthy Nutrition Attitude Scale, depressive symptoms with the Beck Depression Inventory (BDI), and body image with the Stunkard Figure Rating Scale.