Yetişkin bireylerin kardiyovasküler hastalık farkındalığı ve akdeniz diyetine uyumları ile kalp sağlığına yönelik beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of cardiovascular disease awareness, mediterranean diet adherence, and heart-healthy nutritional status among adult individuals
  1. Tez No: 960887
  2. Yazar: ELİF KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZPAK AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin bireylerin kardiyovasküler hastalık risk farkındalığı ve Akdeniz diyetine uyumlarının, kalp sağlığına yönelik beslenme durumları ile ilişkisini incelemektir. Çalışma Ekim-Aralık 2024 tarihleri arasında, Mersin İl Sağlık Müdürlüğü ve Merkez İlçe Sağlık Müdürlüklerinde çalışan 18-65 yaş arası kadın ve erkek 400 yetişkin birey ile yürütülmüştür. Sosyodemografik bilgiler (yaş, cinsiyet, çalışma durumu, eğitim düzeyi vb.), sağlık bilgileri (sigara ve alkol tüketim durumu), beslenme alışkanlıkları (öğün sayısı, öğün atlama durumu, su tüketimi vb.), fiziksel aktivite durumları ve antropometrik ölçümlerinin (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel çevresi, kalça çevresi) sorgulandığı 15 soruluk bir anket formu araştırmacı tarafından katılımcılarla yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Ayrıca 'MEDFICTS Diyet Değerlendirme Anketi', 'Kardiyovasküler Hastalık Risk Farkındalığı Değerlendir¬me Ölçeği (KHRFDÖ)', 'Akdeniz Diyeti Uyumu Değerlendirme Ölçeği (ADUÖ)' bireylere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between adults' awareness of cardiovascular disease risk, adherence to the Mediterranean diet, and their nutritional status related to heart health. The study was conducted between October and December 2024 with 400 adult individuals (both women and men) aged 18–65, working at the Mersin Provincial Health Directorate and Central District Health Directorates. A 15-question survey form was administered face-to-face by the researcher. The questionnaire included sociodemographic information (age, gender, employment status, education level, etc.), health information (smoking and alcohol consumption status), dietary habits (number of meals, skipping meals, water consumption, etc.), physical activity levels, and anthropometric measurements (body weight, height, waist circumference, hip circumference). Additionally, participants completed the MEDFICTS Diet Assessment Questionnaire, the Cardiovascular Disease Risk Awareness Scale, and the Mediterranean Diet Adherence Screener.