Acil servise dekompanse kalp yetersizliği ile başvuran hastalarda heartrısk6 skorunun kısa dönem kötü sonlanımı öngörmede etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of the heartrisk6 score in predicting short-term adverse outcomes in patients presenting to the emergency department with decompensated heart failure
  1. Tez No: 960893
  2. Yazar: GÜLBAHAR ALTINTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CAHİT HALHALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Kalp yetersizliği (KY), dünya genelinde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır ve giderek artan prevalansı ile sağlık sistemleri üzerinde ciddi bir yük oluşturmaktadır. Akut dekompanse KY (ADKY)'nin yönetiminde hızlı tanı koyma ve etkin tedavi uygulama kadar, kısa dönem kötü sonlanımları (KS) öngörebilecek güvenilir risk skorlarının kullanımı da büyük önem taşımaktadır. Acil servislerde (AS) bu tür risk değerlendirme araçlarının kullanımı, hastaların doğru triyaj edilmesini sağlayarak hem gereksiz hastane yatışlarını önlemekte hem de yüksek riskli hastaların erken müdahale almasını mümkün kılmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, AS'lerde ADKY semptomları ile başvuran hastalarda, HEARTRISK6 skalasının kısa dönem KS'yi öngörmedeki etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 3. Basamak AS'de yapılan tek merkezli, prospektif, kesitsel, gözlemsel bir çalışma olarak tasarlandı. AS'ye ADKY semptomları ile başvuran hastalarda HEARTRISK6 skoru hesaplanarak 14 günlük kötü sonlanım riski değerlendirildi. Hastaneye yatışa rehberlik etmek ve kısa dönem kötü sonlanıma etkisini belirleyebilmek amacıyla HEARTRISK6 Skalası ROC analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda 297 hasta yer almakta olup hastaların %25'inde 14 gün içerisinde KS gerçekleşmiştir. HEARTRISK6 skalası için yapılan ROC analizinde; eşik değer olarak ≥ 2,5 seçildiğinde, duyarlılık %88 ve özgüllük %28 olarak hesaplanmıştır. AUC 0,602 olarak bulunmuş olup bu skorun 14 günlük KS'yi öngörmede istatistiksel olarak anlamlı olduğu gösterilmiştir (p=0,009). Sonuç: Çalışmamızda HEARTRISK6 skalası, yüksek duyarlılık ve düşük özgüllük olarak hesaplanmıştır. Bu sebeple HEARTRISK6 skalası KS'yi belirlemede tek başına yeterli olmayıp klinik değerlendirme ve diğer risk skorlama sistemleri ile birlikte kullanılması hasta yönetimini daha güvenli hale getirebilir. İlerleyen dönemlerde farklı popülasyonlarda ve daha fazla sayıda hasta ile yapılacak çalışmalar, HEARTRISK6'nın farklı popülasyonlardaki geçerliliğini ve klinik kullanıma entegrasyonunu daha güçlü biçimde ortaya koyabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Heart failure (HF) represents a major public health concern worldwide and poses a growing burden on healthcare systems due to its increasing prevalence. In the management of acute decompensated heart failure (ADHF), not only timely diagnosis and effective treatment are crucial, but also the use of reliable risk scoring systems to predict short-term adverse outcomes (SAOs) is of significant importance. The use of such risk assessment tools in emergency departments (EDs) facilitates appropriate patient triage, preventing unnecessary hospital admissions and enabling early intervention for high-risk patients. The aim of this thesis is to evaluate the effectiveness of the HEARTRISK6 score in predicting short-term SAOs in patients presenting with symptoms of ADHF in emergency departments across Turkey. Materials and Methods: This study was designed as a single-center, prospective, cross-sectional cohort study conducted in a tertiary emergency department. In patients presenting to the ED with symptoms of acute decompensated heart failure (ADHF), the HEARTRISK6 score was calculated to assess the risk of 14-day adverse outcomes. To guide hospital admission decisions and evaluate the score's predictive value for short-term adverse outcomes, the HEARTRISK6 score was analyzed using receiver operating characteristic (ROC) analysis. Results: A total of 297 patients were included in our study, with 14-day adverse outcomes observed in 25% of the cases. In the ROC analysis performed for the HEARTRISK6 score, a threshold value of ≥2.5 yielded a sensitivity of 88% and a specificity of 28%. The area under the curve (AUC) was calculated as 0.602, indicating that the HEARTRISK6 score was statistically significant in predicting 14-day adverse outcomes (p = 0.009). Conclusion: In our study, the HEARTRISK6 scale demonstrated high sensitivity but low specificity. Therefore, the HEARTRISK6 scale alone is not sufficient to determine coronary syndrome (CS) and should be used in conjunction with clinical evaluation and other risk scoring systems to enhance patient management safety. Future studies involving different populations and larger patient cohorts will help to more robustly establish the validity of HEARTRISK6 across diverse populations and its integration into clinical practice.