İnşaat sektöründeki iş kazası analizleri ile oluşturulan isg risk analiz program modeli
An OHS risk analysis program model developed from construction-sector accident analyses
  1. Tez No: 960919
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İş kazaları; çalışma ortamında, beklenmedik durumlar sonucu meydana gelen ve ölüm ile kalıcı fiziksel & zihinsel hasara yol açabilen olaylardır. Bu çalışma, yüksek riskli inşaat sektöründeki kazalara odaklanarak potansiyel tehlikelerin önceden belirlenmesi ve proaktif müdahalelerin önemini vurgulamaktadır. Türkiye'de gerçekleşen 65 000 iş kazası verisi ile SGK kaza istatistik yıllıkları, bu araştırma kapsamında uyarlanmış CJSA yöntemi ile analiz edilmiştir. Analizlerde; kişisel faktörler, çalışma alanları, kullanılan makineler, yara bölgeleri ve yara türleri dikkate alınarak risk katsayıları hesaplanmıştır. Elde edilen katsayılar geliştirilmiş İSG Risk Analiz programına entegre edilmiş ve kullanıcı tercihlerine göre İç Faktörler (kişisel) ile Dış Faktörler (çalışma ortamı) başlıklarında kapsamlı risk değerlendirmesi yapılması sağlanmıştır. Programın geliştirilmesi sırasında, olası risk senaryolarını oluşturmak amacıyla en güncel Büyük Dil Modelleri (LLM) kullanılmış; çok sayıda senaryo arasından, her makine için yüksek risk düzeyi içeren dokuz senaryo seçilmiştir. Program, riskli durumları önceden belirleyen bu senaryolar aracılığıyla, gerekli önlemler alınmadığında kazaların nasıl gerçekleşebileceğini hem sayısal hem de sözel olarak ayrıntılı şekilde açıklamaktadır. Kullanıcının seçimleri ve senaryoların değerlendirilmesi doğrultusunda program; çalışanın genel riskini ve vücut bölgelerine özgü risk analiz sonuçlarını yüzde olarak sunmakta, ayrıca alınması gereken önlemleri ve ihmal edilmesi durumunda doğabilecek sonuçları ayrıntılı biçimde raporlamaktadır. Başta inşaat sektörü için tasarlanan programın, diğer sektörlere de uyarlanma potansiyeli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents are unexpected events that occur in the workplace and can lead to fatalities or permanent physical and mental impairment. Focusing on the high-risk construction sector, this study underscores the importance of identifying potential hazards in advance and implementing proactive interventions. A dataset of 65,000 occupational accidents in Türkiye, together with Social Security Institution (SGK) annual accident statistics, was analysed using an adapted CJSA method. The analyses considered personal factors, work areas, machinery, injured body parts and injury types to calculate risk coefficients. These coefficients were integrated into a newly developed OHS Risk Analysis program, enabling comprehensive risk assessment under the headings Internal Factors (personal) and External Factors (work environment) according to user preferences. During program development, the most recent Large Language Models (LLMs) were employed to generate a large pool of potential risk scenarios; from these, nine high-risk scenarios were selected for each machine. Through these scenarios, the program details both numerically and verbally how accidents may occur if necessary precautions are not taken. Based on user selections and scenario evaluations, the program presents the worker's overall risk and body-region-specific risk results as percentages, and provides a detailed account of the required precautions and the possible consequences of neglecting them. Although originally designed for the construction sector, the program has the potential to be adapted to other industries.