Çok hatlı demiryolu istasyonundaki tren gecikmelerinin makine öğrenmesi ile tahmini
Prediction of train delays at multi-line railway stations using machine learning
  1. Tez No: 960948
  2. Yazar: GAMZE NUR BALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ÇİMEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE AKYOL ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Demiryolu taşımacılığına yönelik artan talep, çok hatlı istasyonlarda rota çatışmalarını artırarak tren gecikmelerini öngörmeyi zorlaştırmakta ve operasyonel güvenilirliği azaltmaktadır. Bu çalışmada, Prag Ana Tren İstasyonu'ndan bir hafta boyunca toplanan gerçek zamanlı veriler kullanılarak tren varış gecikmelerinin tahmini amaçlanmıştır. Tren tipi, hat yoğunluğu ve haftanın günü gibi etkenler göz önünde bulundurularak makine öğrenmesi temelli tahmin modelleri geliştirilmiştir. Lojistik Regresyon (LR), Destek Vektör Makineleri (SVM), Rastgele Orman (RF) ve Aşırı Gradyan Artırma (XGBoost) algoritmaları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Hiperparametre optimizasyonu sonrası en yüksek başarıyı XGBoost algoritması göstermiş; test verisinde %64 doğruluk ve %68 F1-skoru elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, tren gecikmelerinin tahmininde makine öğrenmesi yaklaşımlarının etkinliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing demand for railway transportation makes it more difficult to predict train delays and and reduces operational reliability by intensifying route conflicts at multi-line stations. In this study, the aim is to predict train arrival delays using real-time data collected over the course of one week from Prague Main Railway Station. Machine learning-based prediction models were developed by considering factors such as train type, density, and day of the week. Logistic Regression (LR), Support Vector Machines (SVM), Random Forest (RF), and Extreme Gradient Boosting (XGBoost) algorithms were comparatively evaluated. After hyperparameter optimization, the XGBoost algorithm achieved the highest performance, with an accuracy of 64% and an F1-score of 68% on the test data. The results demonstrate the effectiveness of machine learning approaches in predicting train delays.