Modern ekonomilerde para yaratım kanallarına Post-Keynesyen bir bakış: Nedenleri ve sonuçları üzerine ampirik bir uygulama
A Post-Keynesian view of money creation channels in modern economies: An empirical application on their causes and consequences
  1. Tez No: 960974
  2. Yazar: SERAP ECE KARAZİNCİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH CİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Paranın doğuşu ile birlikte geçirdiği kavramsal ve tarihsel evrimler sonucunda çok çeşitli piyasa yapıları oluşmuş ve kapitalizm sistemi ortaya çıkmıştır. Bu gelişmelere eşlik eden finansal yenilikler, artan bankacılık faaliyetleri ve ülkeler arası ticari ve siyasi bağlar neticesinde ekonomik ilişkilerin içsel bir eğilim kazandığı anlaşılmaktadır. Söz konusu ekonomik ilişkilerin incelenmesinde farklı iktisat okullarının yaklaşımları olmakla birlikte literatürde ana akım olarak nitelendirilen başta Neo Klasik Okul olmak üzere para ve para arzına dair görüşler yoğun bir şekilde para arzının dışsallığına dayanmaktadır. Ancak finansal yenilikler ve uygulanan para politikalarının, para arzının içsel bir hale gelmesini sağladığı görülmektedir. Özellikle kredi paranın ve bankaların ekonomide oynadıkları rol açısından Post Keynesyen Okul tarafından vurgulanan para arzının içselliği yaklaşımı ana akım iktisat okullarına ciddi bir alternatif oluşturmaktadır. Bu bağlamda Post Keynesyen yaklaşım ile ilgili araştırmalar ayrıca önem kazanarak modern ekonomilerde paranın nasıl yaratıldığı noktası içsel para arzı yaklaşımı ile ele alınır hale gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, 1994-2022 yılları arası dönemde Üst Orta Gelirli Ülkeler ve Yüksek Gelirli Ülkeler ile 1996-2022 yılları arası dönemde OECD Ülkeleri için Post Keynesyen para yaratım süreçlerini para arzının içselliği çerçevesinde ele alarak panel veri analizleri yardımıyla test edilmesidir. Elde edilen bulgular Post Keynesyen içsel para arzı yaklaşımının geçerli olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the conceptual and historical evolutions that money went through with its birth, a wide variety of market structures have emerged and the capitalism system has emerged. As a result of the financial innovations, increased banking activities and commercial and political ties between countries that accompany these developments, it is understood that economic relations have gained an endogenous tendency. Although there are approaches from different schools of economics in examining these economic relations, the views on money and money supply, especially the Neo-Classical School, which is considered as the mainstream in the literature, are heavily based on the externality of the money supply. However, financial innovations and implemented monetary policies ensure that the money supply becomes endogenous. The approach of the endogenousness of the money supply, emphasized by the Post Keynesian School, especially in terms of the role that credit money and banks play in the economy, constitutes a serious alternative to the mainstream schools of economics. In this context, studies on the Post Keynesian approach have also gained importance and the point of how money is created in modern economies has come to be addressed with the endogenous money supply approach. The aim of this study is to examine the money creation processes in the context of endogenous money supply within the framework of Post Keynesian theory for Upper Middle Income and High Income Countries during the period 1994–2022, and for OECD Countries during the period 1996–2022, using panel data analyses. The findings support the validity of the Post-Keynesian endogenous money supply approach.