Kadın istihdamını etkileyen faktörler ve Düzce'de kadın istihdamının mevcut durumu
Factors affecting women's employment and current status of women's employment in Düzce
  1. Tez No: 961025
  2. Yazar: CANAN ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ekonomik faaliyetlerin temel yapı taşları arasında en önemli payı istihdam edilen bireyler oluşturmaktadır. Ülkelerin ekonomik gelişmişlik seviyesine bağlı olarak istihdam oranlarında farklılıklar oluşabilmektedir. Bu farkların ekonomik faktörler dışında da birçok nedeni vardır. Eğitim, kültür, sosyal yapı, din ve devlet politikaları gibi birçok faktör istihdam yapısında belirleyici rol almaktadır. Genel olarak istihdamda ortaya çıkan farklılıklardan ayrı olarak bir de kadınların işgücü piyasasında var olmasını etkileyen faktörler vardır. Ülkeler ve bölgeler arasında çok çeşitli nedenlerle kadın istihdamı pozitif ya da negatif olarak etkilenebilmektedir. Türkiye'de son yıllarda kadınların işgücü piyasasında yer almasına yönelik birçok adım atılmaktadır. Buna rağmen üzerinde tartışılmaya devam edilen konu yine kadınların istihdamdaki dezavantajlı konumları olmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de istihdamı ve özel olarak da kadın istihdamını etkileyen faktörler, kadın istihdamının işgücü piyasalarındaki yeri ve önemi, kadın istihdamına ilişkin tarihsel süreç ve kadın istihdamı konusunda geliştirilen kuramlar incelenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, Düzce ilindeki kadın istihdamının mevcut durumunu belirlemektir. Çalışmada, Düzce'deki kadın istihdamının durumunu ortaya koymak için İŞKUR tarafından yayınlanan işgücü raporları incelenmiştir. Son beş yıllık verilerin incelendiği çalışmada Düzce'deki kadın istihdamının mevcut durumu Türkiye'deki kadın istihdamın mevcut durumu ile karşılaştırılmıştır. Kadınların en sık istihdam edildikleri sektörler, sosyo-demografik özelliklere göre istihdam durumu, kadınların kayıtlı ve kayıt dışı istihdam edilme oranları, açık işler ve işe yerleştirilme oranları gibi Düzce'deki kadın istihdamının durumunu hem Türkiye geneli ile hem de erkek istihdamı ile kıyaslanarak incelenmiştir. Gerçekleştirilen bu karşılaştırma neticesinde birçok yönü ile Türkiye geneli ile Düzce iline ilişkin İŞKUR verilerinin benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Engelli, eski hükümlü ve terörle mücadeleden yaralananların duruma ilişkin verilerin ve konaklama ve yiyecek hizmetleri faaliyetleri sektöründeki verilerin benzerlik göstermediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Among the basic building blocks of economic activities, the most important share consists of employed individuals. There may be differences in employment rates depending on the level of economic development of countries. There are many reasons for these differences other than economic factors. Many factors such as education, culture, social structure, religion and state policies play a determining role in the employment structure. Apart from the differences in employment in general, there are also factors that affect women's presence in the labor market. Women's employment can be affected positively or negatively for a variety of reasons across countries and regions. In recent years, many steps have been taken in Turkey to include women in the labor market. Despite this, the issue that continues to be discussed is the disadvantaged position of women in employment. In this study, the factors affecting employment in Turkey and specifically women's employment, the place and importance of women's employment in labor markets, the historical process of women's employment and theories developed on women's employment were examined. The main purpose of this study is to determine the current situation of women's employment in Düzce province. In the study, labor force reports published by İŞKUR were examined to reveal the status of women's employment in Düzce. In the study where the last five years of data were examined, the current situation of women's employment in Düzce was compared with the current situation of women's employment in Turkey. The sectors where women are most frequently employed, employment status according to socio-demographic characteristics, rates of registered and unregistered employment of women, vacant jobs and job placement rates, and the status of women's employment in Düzce were examined in comparison with both Turkey and men's employment. As a result of this comparison, it was determined that İŞKUR data for Düzce province and for Turkey in general were similar in many ways. It was understood that the data regarding the situation of the disabled, ex-convicts and those injured in the fight against terrorism and the data in the accommodation and food services activities sector were not similar.