GIS-based geotechnical characterization of Gaziantep
Gaziantep'in CBS tabanlı jeoteknik karakterizasyonu
  1. Tez No: 961026
  2. Yazar: FAZILAH KHURSHID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FİRAT ÇABALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma çalışması, Gaziantep ilinde yeraltı su seviyesi derinliği (GWT), Standart Penetrasyon Testi (SPT N) değeri, Kaya Kalite Tanımı (RQD), Kayma Dalga Hızı (Vs30) ve Maksimum Kayma Modülü (Gmax) gibi temel zemin parametrelerinin deneysel veriler ve amprik bağıntılarla incelenmesine ve elde edilen sonuçların coğrafi olarak haritalar üzerinde temsil edilmesine odaklanmaktadır. Çalışma sahasında Vs30 değerinin belirlenmesi amacıyla SPT N, Vs10, Vs15, Vs20 and Vs25 verilerine dayalı bağıntılar önerilmiş ve bu bağıntılar grafiksel olarak doğrulanmıştır. Veriler, Gaziantep'in kuzeybatı kesiminde yeraltı su seviyesinin 1 ila 15 metre arasında değişen sığ bir derinlikte bulunduğunu göstermektedir. İl genelinde SPT N değerlerinin büyük ölçüde 15'in üzerinde olması, zeminin orta katıdan çok katıya kadar bir sınıfta olduğunu ortaya koymaktadır. RQD değerleri çoğunlukla %25 ile %50 arasında değişmekte olup, bu da çok zayıf ile zayıf kaya kalitesine işaret etmektedir. Gaziantep zeminlerine ait Kayma Dalga Hızı (Vs30) 360–1500 m/s aralığında olup, NEHRP Sismik Zemin Sınıflamasına göre B ve C sınıfı zeminleri kapsamaktadır. Maksimum Kayma Modülü (Gmax) değerleri ise 20–50 MPa aralığında olup, bu durum bölgede iyi derecede sıkılaşmış yoğun zemin ile rijit zemin varlığına işaret etmektedir. Elde edilen veriler ArcGIS yazılımı kullanılarak işlenmiş, haritalar üzerine projekte edilmiş ve zemin kalitesi ile kaya özelliklerinin sağlıklı biçimde değerlendirilebilmesi amacıyla uygun semboloji ve renk kodlamalarıyla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research study focuses on the investigation of key subsoil parameters, including groundwater table depth (GWT), N value from the standard penetration test (SPT N), rock quality designation (RQD), shear wave velocity (Vs30), and maximum shear modulus (Gmax) in Gaziantep using experimental data and empirical correlations, along with the geospatial representation of the results on maps. Correlations are also proposed for determining Vs30 within the study area using SPT N, Vs10, Vs15, Vs20 and Vs25 values, which are then verified graphically. The data suggest that the northwestern side of Gaziantep has a high-water table, with depth ranging from 1 to 15 meters. SPT N values throughout the province are mostly greater than 15, suggesting stiff to very stiff soils. RQD values mostly range between 25% and 50%, indicating very poor to poor rock. The shear wave velocity (Vs30) for soils in Gaziantep ranges between 360–1500 m/s which as per NEHRP seismic site classification come under B and C type soils. The maximum shear modulus (Gmax) ranges between 20–50 MPa which implies the prevalence of well-compacted dense soil and stiff soil in the region. The results are processed and projected into maps using ArcGIS software and are color-coded and provided with the requisite information and symbology to facilitate proper estimation of subsoil quality and rock characteristics of Gaziantep.