Irak'ın diyala ilinden izole edilen Klebsiella pneumoniae'lerde gümüş nanopartiküllerinin virülans faktörleri üzerindeki moleküler etkileri
Molecular effects of silver nanoparticles on virulence factors in Klebsiella pneumoniae isolated from diyala province, Iraq
  1. Tez No: 961031
  2. Yazar: MOHAMMED JAMAL AHMED AL-TUWAIJARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL TARHANE, DR. ÖĞR. ÜYESİ ANFAL SHAKİR MOTİB
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Klebsiella pneumoniae, akciğerler, idrar yolları, kan dolaşımı ve beyin dahil olmak üzere birçok bölgede, ayrıca yaralarda ve cerrahi bölgelerde enfeksiyonlara neden olabilen kapsüllü gram-negatif bir organizmadır. Klebsiella spp. toprak ve suda yaşayan, tıbbi cihazlarda ve sağlık hizmetleri ortamlarında kolonize olma yeteneğine sahip, her yerde bulunan fırsatçı patojenlerdir. Bu çalışmanın amacı, farklı klinik örneklerden Klebsiella pneumoniae bakterilerini tanımlamak ve izole etmek, gümüş nanopartiküllerinin Klebsiella pneumoniae'nin klinik izolatlarının antibiyotik duyarlılık örüntüsü üzerindeki etkisini araştırmak ve gümüş nanopartiküllerinin izole edilmiş Klebsiella pneumoniae'nin virülans genlerinin ifade düzeyi üzerindeki moleküler etkilerini araştırmaktır. Bu kesitsel çalışmada, Bakuba Öğretim Hastanesi ve Diyala İli El-Batoul Öğretim Hastanesi'ne başvuran zatürre, bakteriyemi, idrar yolu enfeksiyonu ve solunum yolu enfeksiyonu olan hastalardan (40) idrar, (50) kan ve (60) balgam örneği olmak üzere toplam (150) klinik örnek toplandı. Klebsiella pneumonia'nın tüm bakteri izolatları morfolojik, mikroskobik, biyokimyasal testler ve VITEK II sistemi ile karakterize edildi. Bu bakterinin antibiyotik direncini veya duyarlılığını değerlendirmek ve gümüş nanopartiküllerin K. pneumoniae'ye karşı antibiyotik etkinliği üzerindeki etkisini belirlemek için sekiz K. pneumoniae izolatına gümüş nanopartiküller (AgNP) ile tedaviden önce ve sonra antibiyotik duyarlılık testi yapıldı. Gen dizilimini tespit etmek için gerçek zamanlı PCR kullanıldı ve DNA ekstraksiyonu için jel elektroforezi kullanıldı. Sonuçlar, K. pneumoniae ile idrar yolu enfeksiyonu oranının erkeklerde 17 (%56,6) kadınlarda 13 (%33,3) ile karşılaştırıldığında daha yüksek olduğunu gösterdi. Çoklu ilaç direnci K. pneumoniae ile idrar yolu enfeksiyonları 20 (%66,6) solunum yolu enfeksiyonlarından 33 (%33,3) daha yüksekti. Bulgular, K. pneumoniae izolatlarının AgNP ile tedaviden sonra Imipenem, Gentamisin ve Tetrasikline duyarlılık gösterdiğini gösterdi. K. pneumoniae genleri rmpA, uge, wabG, wcaG ve ycfM'nin PCR yöntemi ile tanımlanması, AgNP tedavisinden sonra bu genlerin iyileştiğini gösterdi. Çalışmamız K. pneumoniae'nin gümüş nanopartiküllerle tedavisinin etkili olduğu, PCR yöntemiyle saptanan rmpA, uge, wabG, wcaG ve ycfM genlerinin AgNP tedavisi sonrası iyileşme gösterdiği sonucuna varılabilir olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Klebsiella pneumoniae is an encapsulated gram-negative organism that can cause infections at multiple sites, including the lungs, urinary tract, bloodstream, and brain, as well as in wounds and at surgical sites. K. pneumoniae has emerged as a major pathogen of international concern owing to the increasing incidences of carbapenem-resistant strains.This study aimed to identify and isolate Klebsiella pneumoniae bacteria from different clinical samples, investigate the effect of silver nanoparticles on the antibiotic susceptibility pattern of clinical isolates of Klebsiella pneumonia, and explore the molecular effects of silver nanoparticles on the expression level of virulence genes of the isolated Klebsiella pneumonia. In this cross-sectional study, a total of (150) clinical specimens including (40) urine, (50) blood and (60) sputum specimens were collected from patients suffering from pneumonia, bacteremia, urinary tract infections and respiratory tract infections who attended Baquba Teaching Hospital and Al-Batoul Teaching Hospital/ Diyala Province. All bacterial isolates of Klebsiella pneumonia were characterized with morphological, microscopical, biochemical tests and VITEK II system. Antibiotic susceptibility test was conducted on eight K. pneumoniae isolates before and after treatment with silver nanoparticles (AgNP) to assess the antibiotic resistance or sensitivity of this bacterium and to determine the impact of silver nanoparticles on the antibiotic efficacy against K. pneumoniae. The real time PCR was used to detect the gene sequencing and gel electrophoresis was used for DNA extraction.The results showed the higher urinary tract infection rate with K. pneumoniae was found in males 17 (56.6%) compared to females 13 (33.3%). Urinary tract infections with MDR K. pneumoniae were higher 20 (66.6%) than respiratory tract infections 33 (33.3%). The findings indicated that the isolates of K. pneumoniae exhibited sensitivity to Imipenem, Gentamicin, and Tetracycline after treatment with AgNP. Identifying K. pneumoniae genes rmpA, uge, wabG, wcaG and ycfM by PCR method showed improvement of these genes after AgNP treatment.It can be concluded from our study that treatment of K. pneumoniae with silver nanoparticles was shown to be effective, and the genes rmpA, uge, wabG, wcaG and ycfM detected by PCR method showed improvement after AgNP treatment..