Immanuel Kant'ın ''Fakültelerin Çatışması eserindeki eski bir soru yeniden yükseldi: İnsan Sürekli İlerliyor mu?'' sorusu üzerine
On the question '' Is the Human Being Constantly Progressing?'' in the contex of Immanuel Kant's The Conflict of The Faculties
- Tez No: 961038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmanın problemi ve konusu, Kant'ın“Fakültelerin Çatışması”(1798) eserinin ikinci kısmında yazdığı makalesi ve ortaya koyduğu çarpıcı sorusudur.“Felsefe Fakültesi ile Hukuk Fakültesi Arasındaki Çatışma, Eski Bir Soru Yeniden Yükseldi: İnsan Sürekli İlerliyor mu ? ”Tezin amacı üniversitelerimizde Kant'ın bu eseri ve makalesi konusunda daha önce herhangi bir tez çalışması yapılmadığının tespit edilmesi önemli bir eksikliktir. Çalışmanın amacı bu boşluğun giderilmesine katkıda bulunabilmektir. Çalışmanın yöntemi şöyle planlanmıştır: Mary J. Gregor'un aynı adlı çevirisinde (1979) yer verdiği makale, Almanca' dan İngilizce' ye çevrilmiştir. Makalenin on ayrı bölümü ile sonuç kısmı ayrıntılı olarak incelenmiş, Kant'ın diğer eserleri ile çapraz okumaya tabi tutulmuştur. Analiz yöntemi kullanılan çalışmada, Kant'ın yaşadığı coğrafya, dönemin siyasi yapısı, felsefesi ve diğer eserleri kısaca incelenmiştir.“Fakültelerin Çatışması ”eserindeki diğer birinci ve üçüncü makaleler de özet olarak incelenmiş, tezin problemini ve konusunu oluşturan makalenin on ayrı bölümü, Kant'ın yazdığı şekilde bölümlere ve numaralandırmasına sadık kalınarak ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma ile elde edilen temel bulgular şunlardır: Kant günümüzdeki bakış açısı ile“ırk”konusuna çok hassas yaklaşmamış, aksine“bilimsel ırkçılık ”ile suçlanan Camper ve Blumenbach' dan bahsederek, çalışmalarından faydalandığını yazmıştır. Ayrıca çalışmaya konu olan eseri ve ikinci makalesi“Aydınlanma Nedir? Sorusuna Cevap”makalesinin (1784) genişletilmiş halidir. Sonuç olarak, Kant üniversitelerdeki“Fakültelerin Çatışması”nı sade vatandaşın günlük yaşamındaki çatışmalarla özdeşleştirmiştir. Devlet, devleti yönetenler, din insanları, kilise ve diğer ibadethaneler, yargıçlar ve mahkemeler, hekimler ve hastaneler ile gündelik yaşamında kuşatılan insanın bu kaostan tek bir çıkış yolu vardır: Kant'ın önerisine göre, insanın çok geç kalmadan aklını kullanmaya cesaret etmesidir. Oysa aslında gerçekleşen makalenin sonunda Kant'ın yazdığı atasözü gibidir: " Sero sapiunt Phyryges'' (İnsanlar geç akıllanır).
Özet (Çeviri)
The problem and subject of this study is the striking question posed by Kant in the second part of his work“The Conflict of the Faculties”(1798).“The Conflict of the Philosophy Faculty with the Faculty of Law. An Old Question Raised Again: Is the Human Race Constantly Progressing?”. The aim of thesis is to contribute to filling this gap, which we consider to be significant as I have determined that no previous thesis work has been done on this work and article of Kant in our universities. The methodology of the study is planned as follows: The original article, as presented in Mary J. Gregor's translation (1979) from the original German into English. The ten sections of the article, along with the conclusion, have been cross-examined in detail with Kant's other works. The geography in which Kant lived, the political dynamics of the period, his philosophy and his other works have been briefly disucssed using an analytical method. The other first and third articles in“The Conflict of the Faculties”were also examined in summary. The ten sections of the article that constitute the problem and subject of our thesis were also examined in detail, adhering to the original numbering system followed by Kant. The findings obtained through the study are as follows: Kant did not approach the issue of race with the sensitivity of today's perspective; on the contrary, he mentioned Camper and Blumenbach, who are accused of“scientific racism”, and wrote that he benefited from their studies. An also the work in question and its second article are an expanded version of his article“An Answer to the Question: What is Enlightenment?”(1784). In conclusion, Kant associated the“conflict of the faculties”in universities with the conflicts in the daily life of the ordinary citizen. There is only one way out of this chaos for the individual, beseiged by the church, state, courts and hospitals according to Kant: It is is for man to dare reason before it is too late. However, the reality is better depicted by the proverb Kant inserted at the end of the article:“Sero sapiunt Phryges”(Phrygians learn wisdom too late / Humans become wise too late.)