COVID-19 salgınının Türkiye'de devlet bütçesi üzerine etkisi
Effect of COVID-19 pandemic on the state budget in Turkey
  1. Tez No: 961046
  2. Yazar: EBRAR MERYEM ALİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çin'in Wuhan kentinde meydana gelen ve kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılan Covid-19 Salgını, solunum yolu rahatsızlığı olarak meydana gelmiş ve birçok ülkede sayısız ölüme sebep olmuştur. Virüsün merkezi Çin olmasına rağmen en az etkilenen ülkelerin başında gelmektedir. Türkiye tarihinin en eski dönemlerinden günümüze kadar enflasyon sorunu ile uğraşması vealt yapı sorunu yaşaması gibi kronik sebeplerinin var olması, COVID-19 Salgınından etkilenme oranı diğer ülkelere kıyasla yüksek olmaktadır. COVID-19 Salgının yıkıcı etkilerinin yalnızca sağlık alanında olmaması bu durumun eski düzenine gelmesini zorlaştırmaktadır. COVID-19 Salgınının öncesine kadar durum karşılaştırmalarında ekonomi başta olmak üzere diğer sektörlerde de bu alanları etkileyen farklı olaylar baz alınırken şu an için COVID-19 Salgını, tüm sektörler için aynı başlıkta yer almakta ve COVID-19 Salgını öncesi ve sonrası ayrımını oluşturmaktadır. İlk virüsün çıktığı günden, günümüze kadar geldiğimiz zaman yaklaşık 5 yıl geçtiğini görmekteyiz. Uzun bir zaman gibi olsa da ekonomi alanında gösterdiği yıkıcı etkileri hala devam etmektedir. Çalışmanın genelinde COVID-19 Salgın öncesi dönem olan 2019 yılı ve COVID-19 Salgını kısıtlamalarının kalkmasıyla eski düzene dönmeye başladığımız 2024 yılları arası yer almaktadır. Sonuç olarak bu dönemler arasında kamu harcamalarında yüksek oranlar seyredilmiştir. Enflasyon ve işsizlik gibi durumlar ortaya çıkmıştır. Covid-19 salgının küresel boyuttadır fakat diğer ülkeleri etkilemesi aynı ölçüde olmamıştır. Bu sebeple Türkiye'de yaşanan ekonomik krizi yalnızca COVID-19 Salgınının varlığına mal etmek doğru olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 Pandemic, which occurred in Wuhan, China and spread throughout the world in a short time, occurred as a respiratory illness and caused countless deaths in many countries. Although the center of the virus is China, it is one of the least affected countries. The rate of impact has been high because it is a country like Turkey, which has infrastructure problems and has been struggling within flation from the earliest periods of its history to the present day. The fact that he devastating effects of the pandemic are not only in the health sector, makes it difficult to restore this situation to its former order. While comparisons of the situation before the pandemic were based on different event saffecting the areas, especially in the economy and other sectors, for now the Covid-19 Pandemic is included under the same heading for all sector sand creates a distinction between pre-and post-pandemic. We seethatap proximately 5 years have passed since the day the first virus emerged. Although it seems like a long time, its devastating effects in the economy are continuing. The study generally covers the period between 2019, which was the pre-pandemic period, and 2022, when we started to return to the old order with the lifting of pandemic restrictions. As a result, high rates of public expenditures were observed between these periods. Inflation and unemployment occurred. The Covid-19 pandemic is global, but it has not affected other countries to the same extent. For this reason, it would not be right to attribute the economic crisis experienced in Turkey only to the existence of the pandemic.