State-owned banks and the Covid-19 pandemic: Assessing their role and lending behavior in Turkish provinces
Devlet bankaları ve Covid-19: Salgınının Türkiye illerindeki rollerinin ve kredi verme davranışlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 868854
  2. Yazar: SOO YOUN KIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUHEYLA ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez, kamu bankalarının Türkiye'deki illerde COVID-19 salgınının etkilerini hafifletmedeki rolünü araştırmaktadır. Araştırma, kamu bankalarının krize tepki olarak özel bankalardan daha fazla kredi sağlayıp sağlamadığını incelemek için üç aylık banka kredisi verilerini kullanmaktadır. Bulgular, Türkiye'deki ilk COVID-19 vakasının ardından, kamu bankalarının 2020'nin ikinci çeyreğinde illere verdikleri kredileri yerli özel bankalara kıyasla ortalama %17 oranında artırdığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, kamu bankaları aynı dönemde daha fazla mevduat çekmiştir. Çalışmada siyasi hedefli kredilendirmeye dair bir kanıt bulunamamıştır. Salgın, firma kapanışlarında önemli bir düşüşe denk gelirken, bu eğilim kamu bankalarının kredilendirmesine bağlanmamaktadır. Devlet kredileri, pandemi sonrası daha yüksek takipteki kredilerin de gösterdiği gibi, artan kredi riskiyle ilişkilidir. Bu araştırma, krizler sırasında kamu bankalarının rolünün daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the role of state-owned banks in mitigating the impact of the COVID-19 pandemic in Turkish provinces. The research uses quarterly bank loan data to examine whether state-owned banks provided more credit than private banks in response to the crisis. The findings reveal that, following the first COVID-19 case in Türkiye, state-owned banks increased lending to provinces by an average of 17% compared to domestic private banks in the second quarter of 2020. Additionally, state-owned banks attracted more deposits during the same period. The study does not find evidence of politically targeted lending. While the pandemic coincided with a significant decrease in firm closures, this trend is unrelated to state-owned bank lending. State lending is associated with increased credit risk, as evidenced by higher non-performing loans post-pandemic. This research contributes to a better understanding of the role of state-owned banks during crises.