İlkokulda program dışı etkinliklere ilişkin veli görüşlerinin incelenmesi
Examination of parents' opinions on extracurricular activities in primary school
- Tez No: 961063
- Danışmanlar: PROF. DR. GİZEM SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Karaman ilinde bir devlet ilkokulunda öğrenim gören öğrencilerin velilerinin program dışı etkinliklere ilişkin görüşlerini belirlemeyi amaçlayan nitel bir çalışmadır. Araştırmada, durum çalışması deseni benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Katılımcılar, kolay örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olup, toplamda 30 veli ile bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, veliler program dışı etkinlikleri çocuklarının gelişimi açısından son derece önemli bulmakta; bu etkinliklerin özellikle sosyal beceriler, özgüven, iletişim yetenekleri ve okul aidiyeti gibi alanlarda olumlu etkiler sağladığını ifade etmektedir. Görüşmelerde, en sık dile getirilen etkinlik türleri arasında kültürel ve tarihi geziler (%68), sportif faaliyetler (%60), kurs ve atölye çalışmaları (%44) yer almaktadır. Velilerin %88'i çocuklarının bu etkinliklere isteyerek ve yüksek motivasyonla katıldığını belirtmiştir. Bununla birlikte, katılımcıların yaklaşık %40'ı etkinliklerin yetersizliği, %32'si ise fiziksel imkânların sınırlılığı nedeniyle uygulamada çeşitli sorunlarla karşılaşıldığını dile getirmiştir. Ayrıca, %24 oranında veli, düşük gelirli ailelerin çocuklarının bu etkinliklere katılımda dezavantaj yaşadığını vurgulamıştır. Sonuç olarak, bu çalışma; velilerin program dışı etkinlikleri öğrenci gelişiminin ayrılmaz bir parçası olarak gördüğünü, ancak mevcut uygulamaların geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Etkinliklerin çeşitlendirilmesi, tüm öğrencilere eşit katılım fırsatları sunulması ve okul-aile iş birliğinin güçlendirilmesi, araştırma bulguları doğrultusunda önerilen temel iyileştirme alanlarıdır. Bu yönüyle çalışma, ilkokul düzeyindeki program dışı etkinliklerin daha verimli ve kapsayıcı biçimde yürütülmesine katkı sunmayı hedeflemektedir. Program dışı etkinliklerin etkili şekilde sürdürülebilmesi için okullarda bu etkinlikleri destekleyecek fiziksel altyapıların güçlendirilmesi ve maddi kaynakların artırılması gerekmektedir. Ayrıca, veli bilgilendirme seminerleri düzenlenerek ailelerin bu süreçte daha aktif roller üstlenmeleri sağlanabilir. Tüm öğrencilere ulaşmak adına eşitlik temelli planlamalar yapılmalı ve dezavantajlı gruplara özel destek programları oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study is a qualitative research conducted in the 2024–2025 academic year with the aim of identifying the opinions of parents whose children are enrolled in a public primary school in Karaman, Turkey, regarding extracurricular activities. The study employed a case study design, and data were collected using a semi-structured interview form. Participants were selected through a convenience sampling method, and a total of 30 parents participated in one-on-one interviews. According to the findings, parents consider extracurricular activities to be highly important for their children's development. They emphasized the positive effects of these activities, especially in areas such as social skills, self-confidence, communication abilities, and school belongingness. The most commonly mentioned activity types included cultural and historical trips (68%), sports activities (60%), and courses and workshops (44%). Furthermore, 88% of the parents stated that their children participated in these activities willingly and with high motivation. However, approximately 40% of the participants indicated that the activities were insufficient in number or variety, and 32% pointed out limited physical facilities as a problem in implementation. In addition, 24% of the parents emphasized that children from low-income families face disadvantages in accessing these activities. In conclusion, the study revealed that parents view extracurricular activities as an essential component of student development, yet current practices require improvement. The findings suggest that diversifying activities, ensuring equal participation opportunities for all students, and strengthening school-family cooperation are key areas for enhancement. In this context, the study aims to contribute to the more effective and inclusive implementation of extracurricular activities at the primary school level. To ensure the sustainability of extracurricular activities, physical infrastructure in schools should be improved, and financial resources should be increased. Moreover, organizing parental information seminars can help encourage families to take a more active role in these processes. To promote equity, planning should be based on inclusive strategies, and special support programs should be developed for disadvantaged groups.