The effect of psychological capital and person-job fit on employees' job satisfaction
Psikolojik sermaye ve kişi-iş uyumluluğunun çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 961073
  2. Yazar: GİZEM GÖNÜLKIRMAZ TÜRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK ÇAĞLA GARİPAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, psikolojik sermayenin kişi-iş uyumu ve iş tatmini üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, nicel yöntemlerden ilişkisel tarama modeli kullanılmış ve 18 yaş ve üzeri aktif çalışan bireylerden oluşan bir örneklem belirlenmiştir. Verilerin analizinde doğrulayıcı faktör analizi (CFA) uygulanarak ölçeklerin faktör yapıları ve değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Psikolojik Sermaye Ölçeği (Akçay, 2011), Kişi-İş Uyumu Ölçeği (Kerse, 2018) ve İş Doyumu Ölçeği (Keser & Özgen Bilir, 2019) ile iş tatmini düzeylerini ölçmek amacıyla ilgili ölçekler kullanılmış; veriler SPSS ve AMOS programları aracılığıyla analiz edilmiştir. İstanbul'daki farklı sektörlerden 463 çalışanın katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, psikolojik sermaye ve kişi-iş uyumu ile iş tatmini arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, psikolojik sermayesi yüksek ve kişi-iş uyumu sağlanmış bireylerin iş tatmini düzeylerinin arttığını göstermektedir. Ayrıca, psikolojik sermaye ve kişi-iş uyumunun iş tatmini üzerinde birbirini tamamlayan ve çalışan memnuniyeti açısından belirleyici olan önemli etkiler yarattığı vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research seeks to comprehensively analyze the effects of psychological capital on person-job fit and job satisfaction. A quantitative research design employing the relational survey model was utilized, with a sample consisting of actively employed individuals aged 18 and above. A confirmatory factor analysis (CFA) was carried out to assess the factor structures of the measurement scales used and to clarify the relationships between variables. The Psychological Capital Scale (Akçay, 2011), The Person-Job Fit Scale (Kerse, 2018), and The Job Satisfaction Scale (Keser & Özgen Bilir, 2019) were employed to measure job satisfaction levels. The acquired data were examined using SPSS and AMOS software. Conducted with the participation of 463 employees from various sectors in Istanbul, the study revealed a positive and significant relationship between psychological capital, person-job fit, and job satisfaction. The evidence points to the fact that individuals possessing higher psychological capital and better person-job fit exhibit increased job satisfaction. Moreover, the study highlights that psychological capital and person-job fit create complementary and crucial effects on job satisfaction, playing a key role in overall employee satisfaction.