Kenevir tohumu yağından katyonik yüzey aktif madde sentezi, karakterizasyonu ve tekstil uygulamaları
Synthesis, characterization and textile applications of cationic surfactant from hemp seed oil
  1. Tez No: 961074
  2. Yazar: İSMAİL KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yumuşatıcı özelliği olan katyonik yüzey aktif maddeler kimyasal olarak genellikle kuaterner amonyum tuzları veya imidazolin türevleri şeklinde formüle edilir. Bu yapıların hidrofobik kısmı genellikle yağ asitlerinden gelir. Yağ asitlerinin kaynağını ise günümüzde büyük oranda palm yağı oluşturmaktadır. Palm yağı, dünya çapında bol bulunması ve standart kalite sunması nedeniyle tercih edilmektedir. Ancak Türkiye, palm yağı ihtiyacını tamamen ithalat yoluyla karşılamaktadır. Bu bağlamda, yerli ve sürdürülebilir alternatif yağ kaynaklarının araştırılması büyük önem taşımaktadır. Kenevir tohumu yağı, bu anlamda dikkat çeken bir seçenektir. Türkiye'de kenevir üretimi 2016 yılında kontrollü olarak yeniden yasal hale getirilmiş ve Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu gibi çeşitli bölgelerde üretimi mümkün hale gelmiştir. Bu projede doğal bir kaynak olan kenevir tohumu yağı kullanılarak katyonik yüzey aktif madde sentezlenmiş ve bu maddenin tekstil uygulamalarındaki performansı araştırılmıştır. İlk aşamada, kenevir tohumu yağından elde edilen yağ asitleri ile dietilentriamin arasında gerçekleştirilen tepkime ile bir diamid yapı sentezlenmiştir. Elde edilen bu yapıdaki merkez sekonder amin grubu glisidol, alkil glisidil eter ve polietilen glikol glisidil eter gibi çeşitli epoksi bileşikleri ile etkileştirilerek önce tersiyer amin haline getirilmiş ve ardından dimetil sülfat ile kuaternize edilerek katyonik karakter kazandırılmıştır. Elde edilen bileşiklerin yapısal doğrulamaları FT-IR spektroskopisi ve ¹H-NMR kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cationic surfactants with softening properties are generally formulated chemically as quaternary ammonium salts or imidazoline derivatives. The hydrophobic part of these structures usually comes from fatty acids. Today, palm oil largely constitutes the source of fatty acids. Palm oil is preferred because it is abundant worldwide and offers standard quality. However, Turkey meets its palm oil needs entirely through imports. In this context, researching domestic and sustainable alternative oil sources is of great importance. Hemp seed oil is a remarkable option in this sense. Hemp production in Turkey was relegalized in a controlled manner in 2016, and production has become possible in various regions such as the Black Sea, Central Anatolia, and Eastern Anatolia. In this project, cationic surfactant was synthesized using hemp seed oil, a natural source, and its performance in textile applications was investigated. In the first stage, a diamide structure was synthesized by the reaction between fatty acids obtained from hemp seed oil and diethylenetriamine. The obtained structure was modified by attaching epoxide groups such as glycidol, alkyl glycidyl ether and polyethylene glycol glycidyl ether to the secondary amine to yield tertiary amine which is then quaternized with dimethyl sulfate to give cationic character. Structural verifications of the obtained compounds were carried out using FT-IR spectroscopy and ¹H-NMR.