Muğla orman yangınlarında Denizova Orman İşletme Şefliğinde çam türlerinin verimliliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of productivity of pine species in Muğla forest fires in Denizova Forest Management Chief
  1. Tez No: 961112
  2. Yazar: SERCAN EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünyada en önemli afetlerin en başında orman yangınları ve etkileri gelmektedir. Geçmiş yıllara ait istatistiki veriler incelendiğinde orman yangınlarının ülkemizde değişken bir yapıda olduğu fakat son yıllarda nüfus artışına paralel olarak yangın sayısında belirgin bir artış olduğu gözlemlenmektedir. Orman yangınları; çölleşme, kütle kaybı, erozyon, heyelanlar ile doğal döngünün bozulmasına neden olmaktadır. Ormanların ve bitki örtüsünün yenilenmesi de yangınlardan sonra zarar gören arazi yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, Muğla Orman İşletme Müdürlüğü, Denizova Orman İşletme Şefliğinde örnek alan alınarak aynı meşçere tipinde yanan ve yanmayan alanlarda üretilen orman emvallerinden ne üretildiğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre; yanan alandaki (134 nolu bölme) ağaçların durum analizine göre; orman yangınında zarar gören 134 nolu bölme Çzd1 bölmeciği 0,9 ha alanda 146 adet, Dikili Kabuk Gövde Hacmi 123,790 m3 Kızılçam ağacının mevcut olduğu, bu alandan alınan 4 adet ağaç örneğinin analizleri sonucu bu alandaki ağaçların DKGH 6,637 m3 çıktığı, ağaçlar kesildikten sonra hacminin 6,305 m3, bu alanın verim yüzdesinin ise 94,99 olarak tespit edildiği, bu alana verim yüzdesine göre enterplasyon yapıldığında; 117,588 m3 lük bir emval oluştuğu, bu alandaki ağaçların kesildikten sonra piyasaya satılması durumunda 247.177,05 TL gibi bir devlete getirisinin olduğu, yanmayan alandaki (113 nolu bölme) ağaçların durum analizine göre;113 nolu bölme Çzd1 bölmeciği 1,9 ha alanda 277 adet, Dikili Kabuk Gövde Hacmi 235,201 m3 Kızılçam ağacının mevcut olduğu, bu alandan alınan 4 adet ağaç örneği analizleri sonucu bu alandaki ağaçların DKGH 6,028 m3, ağaçlar kesildikten sonra hacminin 7,441 m3, bu alanın verim yüzdesinin ise 123,44 olarak tespit edildiği. Bu alana verim yüzdesine göre enterplasyon yapıldığında; 290,332 m3 lük bir emval oluştuğu, bu alandaki ağaçların kesildikten sonra piyasaya satılması durumunda 835.856,94 TL gibi bir devlete getirisinin olduğu, Yanan Alan ile Yanmayan Alandaki Ağaçların Hacimlerinin Eşitlik durumuna göre; alınan deneme alanları eşit olmadığı için buradaki Kızılçam ağaçlarından çıkan emvallerin yanan alandaki hacme indirgenerek buradaki maliyet oranına bakıldığında, deneme alanının 1,9 ha yerine 0,9 ha gibi düşünüldüğünde; yani 0,9 ha lık yanmayan alanda yanan alandaki hacim ve ağaç adedini kullanıldığında, hayal edilen bölmenin; 113 nolu bölme Çzd1 bölmeciği 0,9 ha alanda 146 adet, Dikili Kabuk Gövde Hacmi 123,790 m3 Kızılçam ağacı, bu alandan alınan 4 adet ağaç örneği analizleri sonucu bu alandaki ağaçların DKGH 6,028 m3, ağaçlar kesildikten sonraki hacminin 7,441 m3 çıktığı, bu alanın verim yüzdesinin 123,44 olarak tespit edildiği, 0,9 ha lık alanın verim yüzdesine göre enterplasyon yapıldığında; 152,806 m3 lük bir emval oluştuğu, bu alandaki ağaçlar kesildikten sonra piyasaya satılması durumunda 24.177,05 TL gibi bir devlete getirisinin olacağı belirlenmiştir. Bu iki meşçere hektar olarak aynı büyüklükte ve aynı ağaç adedine sahip olsaydı yanan alanda 247177,05 TL, yanmayan alanda ise 439924,27 TL gibi bir maliyetin olacağı, %56,19 gibi bir değer kaybı yaşandığı, bu ekosistemi düşününce büyük bir değer kaybının mevcut olduğu, bunun yanı sıra yangın ile sadece ağaçlar değil oradaki flora, fauna, likenler vb. gibi yaşamlarda yok olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Forest fires are among the most important natural disasters in the world in terms of their effects and consequences. When statistical data is examined, it is observed that forest fires have a variable structure in our country, but in recent years, there has been a significant increase in the number of fires in parallel with the population growth. This situation causes erosion, landslides, desertification, mass loss and disruption of the natural cycle. In addition, the renewal of forests and vegetation damaged after fires is also of great importance in terms of land management. In this study, it was aimed to reveal what was produced from forest assets produced in burned and unburned areas of the same stand type by taking a sample area in Denizova Forest Management Directorate, Muğla Forest Management Directorate. According to the research results; According to the status analysis of the trees in the burned area (section no. 134); in the forest fire damaged compartment no. 134 Çzd1 compartment, there were 146 Red Pine trees with a Standing Bark Trunk Volume of 123,790 m3 in an area of 0.9 ha, as a result of the analysis of 4 tree samples taken from this area, the DKGH of the trees in this area was found to be 6,637 m3, after the trees were cut, its volume was determined to be 6,305 m3 and the yield percentage of this area was determined to be 94.99, when interplacing was made to this area according to the yield percentage; 117.588 m3 of assets have been generated, if the trees in this area are cut and sold to the market, there is a profit of 247.177,05 TL to the state, according to the status analysis of the trees in the unburned area (compartment no. 113); in compartment no. 113, Çzd1 compartment, there are 277 Red Pine trees in an area of 1.9 hectares, with a Planted Bark Trunk Volume of 235.201 m3, as a result of the analysis of 4 tree samples taken from this area, it was determined that the DKGH of the trees in this area was 6.028 m3, the volume after the trees were cut was 7.441 m3, and the yield percentage of this area was 123.44. When interplacing is made in this area according to the yield percentage; A property of 290,332 m3 was formed, if the trees in this area were cut and sold to the market, it would yield a state income of 835,856.94 TL, According to the equality of the volumes of the trees in the burned area and the unburned area; since the trial areas taken are not equal, the properties obtained from the red pine trees here are reduced to the volume in the burned area and the cost ratio is examined, when the trial area is considered as 0.9 ha instead of 1.9 ha; in other words, when the volume and number of trees in the burned area are used in the 0.9 ha unburned area, the imagined division is; It was determined that there were 146 Red Pine trees with a Planted Bark Trunk Volume of 123,790 m3 in the 0.9 ha area of the 113th compartment Çzd1 compartment, and as a result of the analysis of 4 tree samples taken from this area, the DKGH of the trees in this area was 6,028 m3, and the volume after the trees were cut was 7,441 m3, the yield percentage of this area was determined as 123.44, and when the interplacing was made according to the yield percentage of the 0.9 ha area; an asset of 152,806 m3 was formed, and if the trees in this area were sold to the market after being cut, it would yield a state income of 24,177.05 TL. If these two stands had the same size and the same number of trees per hectare, the cost would have been 247,177.05 TL in the burned area and 439,924.27 TL in the unburned area, a value loss of 56.19%, a great value loss when we consider this ecosystem, in addition, not only the trees but also the flora, fauna, lichens etc. are destroyed by the fire.