Egzersiz bağımlılığının matematiksel modellemesi
Mathematical modeling of exercise addiction
  1. Tez No: 961121
  2. Yazar: DİLA YAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ANAPALI ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Fiziksel aktivitenin sağlıklı yaşam aracı olarak teşvik edildiği bir dönemde, bu davranışın kontrolsüz şekilde sürdürülmesi bireylerde fiziksel, psikolojik ve sosyal düzeyde çeşitli zararları beraberinde getirmektedir. Diğer bağımlılık türlerinde olduğu gibi egzersiz bağımlılığı da zamanla kişinin yaşam kalitesini düşüren, işlevselliğini bozan ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen patolojik bir durum halini almaktadır. Bu nedenle egzersiz bağımlılığı artık bir hastalık olarak değerlendirilmekte ve bilimsel olarak modellenmesi gereklilik arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, birinci ve ikinci bölümde genel bir literatür taraması verilmiştir. Üçüncü bölümde tezde konu ile ilgili temel kavramlara değinilmiştir. Dördüncü bölümde egzersiz bağımlılığı diferansiyel denklem sistemleriyle modellenerek modelin kurulumu anlatılmıştır. Beşinci bölümde EARD modelinin kararlılık analizi incelenmiştir. Altıncı bölümde kurulan modelin. Derece Runga-Kutta metodu ile nümerik çözümleri bulunarak, bağımlılık davranışının toplum içindeki yayılımı incelenmiştir. Bu çalışmada tüm hesaplamalar MATLAB programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In an era where physical activity is promoted as a tool for healthy living, the uncontrolled continuation of this behavior may lead to various physical, psychological, and social harms. Similar to other forms of addiction, exercise addiction gradually becomes a pathological condition that impairs quality of life, reduces functionality, and causes serious health issues. Therefore, exercise addiction is now considered a disease and necessitates scientific modelling. In this thesis, a general literature review is given in the first and second chapters. In the third chapter, the basic concepts related to the subject of the thesis are mentioned. In the fourth chapter, exercise addiction is modelled with differential equation systems and the model setup is explained. In the fifth chapter, the stability analysis of the EARD model is analysed. In the sixth section, the established model +. In the sixth section, numerical solutions of the established model with the. degree Runga-Kutta method are found and the spread of addiction behaviour in the society is examined. In this study, all calculations were performed with MATLAB programme.