I. tür ve II. tür chebyshev polinomları ve chebyshev polinom matris dizileri
One type and second type chebyshev polynomials and chebyshev polynomial matrix sequences
- Tez No: 961134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMRE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle bazı sayı dizileri tanımlanmış daha sonra I. Tür ve II. Tür Chebyshev polinom dizileri ve özellikleri verilmiştir. Daha sonra bu özelliklerinden yararlanılarak I. Tür ve II. Tür Chebyshev polinomlarına ait yeni bir matris tanımlanıp bu matrisler üzerinden çeşitli eşitsizlikler elde edilmiş, matris cebiri kullanılarak ispatları gösterilmiştir. I. Tür ve II. Tür Chebyshev polinom matris dizileri için Binet formülü tanımlanmış ve bu tanımdan yararlanılarak birçok teoremin ispatı yapılmıştır. Devamında I. Tür ve II. Tür Chebyshev polinom matris dizilerine ait üreteç fonksiyonları elde edilmiştir. I. Tür ve II. Tür Chebyshev polinom matris dizilerinin kısmi toplamları ve sonsuz toplamları tanımlanmıştır. Ayrıca II. Tür Chebyshev polinom matris dizileri için üstel matris dizisi matris metotları kullanılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, firstly some number sequences are defined and then Type I and Type II Chebyshev polynomial sequences and their properties are given. Then, by using these properties, a new matrix belonging to Type I and Type II Chebyshev polynomials is defined and various inequalities are obtained on these matrices and their proofs are shown using matrix algebra. Binet formula is defined for Type I and Type II Chebyshev polynomial matrix sequences and many theorems are proved by using this definition. Then, generator functions belonging to Type I and Type II Chebyshev polynomial matrix sequences are obtained. Partial and infinite sum formulas are obtained for Type I and Type II Chebyshev polynomial matrix sequences. In addition, exponential matrix sequence for Type II Chebyshev polynomial matrix sequences is shown using matrix algebra.