İlaç tedarik zincirinde risk yönetiminin tüketici sağlığına etkisi: Bir araştırma
An investigation into the impact of risk management in the pharmaceutical supply chain on consumer health
- Tez No: 964572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez çalışması, ilaç tedarik zincirinde Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisinin uygulamasını incelemekte ve bu teknolojinin tedarik zincirindeki risk yönetimi ve tüketici sağlığına etkisini ele almaktadır. NFC, üreticiden son kullanıcıya kadar ilaçların izlenebilirliğini ve uygun koşullarda muhafazasını sağlayarak ilaç güvenliğini artırmaktadır. Bu çalışmada, NFC'nin ilaç tedarik zincirindeki lojistik, depolama ve taşımacılık süreçlerinde nasıl etkin bir çözüm sunduğu incelenmiştir. Araştırma, literatür taraması ve sektörden elde edilen veriler ile zenginleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, NFC'nin ilaç tedarik zincirinde kalite standartlarını yükselttiğini ve bozulmalardan kaynaklanan kayıpları azalttığını göstermektedir. Bu teknoloji, yalnızca tüketici sağlığını korumakla kalmayıp aynı zamanda sektörde maliyet etkinliğini ve operasyonel verimliliği de artırmaktadır. Çalışmanın bulguları, gelecekteki araştırmalar için yol gösterici olup, sektör oyuncularına yenilikçi çözümler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the application of Near Field Communication (NFC) technology in the pharmaceutical supply chain and addresses its impact on risk management and consumer health. NFC enhances drug safety by ensuring traceability and proper storage conditions for pharmaceuticals from the manufacturer to the end-user. This study explores how NFC offers an effective solution in the logistics, storage, and transportation processes of the pharmaceutical supply chain. The research is enriched with a literature review and data obtained from the industry. The results show that NFC improves quality standards in the pharmaceutical supply chain and reduces losses caused by spoilage. This technology not only protects consumer health but also increases cost-efficiency and operational effectiveness in the sector. The findings of the study aim to guide future research and offer innovative solutions to industry players.