Özengen müzik eğitimi veren kurumlardaki çalgı eğitimi sürecinin öğrenci perspektifinden değerlendirilmesi: Bolu ili örneği
An evaluation of the instrument education process in non-formal music education institutions from the students' perspective: The case of Bolu province
  1. Tez No: 961168
  2. Yazar: İDİL RAMAZANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY AKGÜL BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, Bolu ilinde özengen çalgı eğitimi veren kurumlarda çalgı eğitimi alan öğrencilerin görüşlerinin incelenmesi yoluyla çalgı eğitimi sürecinin etkinliğini ve niteliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan tarama modeli kullanılarak yürütülen bu çalışmada, öğrencilerin çalgı eğitimi alma nedenleri, çalgı eğitim sürecine ilişkin görüşleri ve beklentileri, çalgı seçim tercihleri ve çalgı eğitimi alma süreklilik durumları analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, Bolu ilinde en az 2 yıldır eğitim veren 3 kurumda özengen çalgı eğitimi alan 37 öğrenciye uygulanan görüşme soruları yoluyla toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin çalgı eğitimi alma nedenleri ve beklentilerinin; çalgılarında ilerlemek ve sevdikleri parçaları çalabilmek olduğu ayrıca bu beklentilerin de aldıkları eğitim ile büyük ölçüde karşılandığı söylenebilir. Süreç içerisinde öğrencilerin bireysel çalışmaya belirli bir zaman ayırdıkları, aile ve öğretmen desteğinin bu süreçte etkili olduğu ifade edilebilir. Ayrıca öğrencilerin konserler aracılığıyla performanslarını sergileme fırsatı buldukları ve bu tür etkinliklerde yer almaktan genellikle heyecan ve mutluluk duydukları anlaşılmaktadır. Çalgı eğitim sürecine öğrenciler çoğunlukla kendi istekleri ya da ailelerinin yönlendirmesiyle başlamışlardır. Bunun yanı sıra görüşmecilerin çoğu öğretmenlerinin çalgıya bağlılık ve eğitime devam üzerinde etkili olabileceği konularına vurgu yapmışlardır. Bulgular genel olarak öğrencilerin çalgı eğitimine yönelik olumlu bir bakış açısına sahip olduklarını göstermektedir. Araştırma sonucunda, özengen çalgı eğitiminin daha etkili ve verimli yürütülebilmesi için bulgular doğrultusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effectiveness and quality of the instrument education process by examining the opinions of students receiving instrument training in non-formal music education institutions in Bolu province. The research was conducted using the survey model, one of the qualitative research methods. In the study, students' reasons for receiving instrument training, their opinions and expectations regarding the training process, their instrument preferences, and their continuity in receiving training were analyzed. The data were collected through interview questions administered to 37 students receiving non-formal instrument education in three institutions that have been operating in Bolu for at least two years. According to the research findings, the students' reasons and expectations for receiving instrument education mainly include improving their skills and being able to play the pieces they love. It can also be stated that these expectations are largely met through the education they receive. Throughout the process, students dedicate a certain amount of time to individual practice, and the support of family and teachers is considered to be influential. Furthermore, it is understood that students have the opportunity to showcase their performances through concerts and generally experience excitement and happiness when participating in such events. Most students began their instrument training either of their own will or through the encouragement of their families. In addition, many interviewees emphasized the potential influence of teachers on students' commitment to their instruments and their continuity in education. Overall, the findings indicate that students have a positive perspective on instrument education. Based on these findings, suggestions have been provided to ensure a more effective and efficient non-formal instrument education process.