Özengen müzik eğitimi veren kurumlarda teknolojik araç ve bilgisayar destekli klasik gitar eğitim metodunun etkililiğinin sınanması
Test of the effect of technological tool and computer assisted classical guitar training method in amateur music education institutions
  1. Tez No: 526286
  2. Yazar: MURAT AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. EROL TARKUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma ile teknolojik araç gereç ve bilgisayar destekli müzik eğitiminin teknolojiden yoksun (geleneksel) müzik eğitiminden daha başarılı olup olmadığı gözlemlenmiştir. Teknolojik araç ve bilgisayar destekli klasik gitar eğitim metodun etkinliğinin sınanması ile ilgili araştırma süresi ve etkinliği, 6 hafta 12 saatlik temel müzik eğitimi ve de tek sesli repertuar oluşturma kazanımı amacı ile sınırlandırılmıştır. 10 adet gitar çalma çalıştırması ve bona/solfej okuma alıştırması araştırma sürecinde öğrenciye kazandırılması amaçlanan temel müzik ve gitar eğitimi müfredatını oluşturmuştur. On adet gitar ve bono/solfej ödevi ders sırasında anlatılmış ve bir sonra ki hafta öğrencilere anlatılan konunun, çalınması ve okunması ödev olarak istenmiştir. Bu ödev kabuller sırasında her öğrenciye her ödev için bir klasik gitar performans testi uygulanmış ve ödevi ne düzeyle başarabildiği test edilerek puanlanmıştır. Ölçeğin SPSS ile faktör analizi yapılarak yapı geçerliliği sınanmış. KMO and Bartlett's Testi sonucu 0.882 değeri elde edilerek iyi düzeyde bir hatasızlık sağlanmıştır. Ölçeğin güvenilirliği Cornbach's Alpa analizi ile yapılmış, 0.903 verisi ile yüksek derecede güvenilir sonucuna ulaşılmıştır. Metot, müfredat, ölçek, video ve formlar üretilirken üç farklı akademisyenden puanlayıcı/gözlemci yardımı alınmıştır. Metoda kullanılan görseller ve şekiller internetten anonim olarak bulunmuştur. İçeriğe ulaşılamadığından kaynağı belirtilememiştir. Klasik gitar performans testi ile her öğrenci için on ödev sonrasın da öğrenci başarı puanını ve grup öğrencileri için grup başarı puan ortalamasını belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
It was observed that technological tool and computer-aided music education were more successful than technology-less music education. The duration of the research and the activity related to the test of the effectiveness of the classical guitar training method with technological tools and computers are limited to the aim of achieving 6 hours of 12 hours of basic music education and producing monaural repertoire. 10 guitar playing exercises and bona / solfege reading exercises constituted the basic music and guitar education curriculum aimed at gaining students in the research process. Ten pieces of guitar and bona / solfege paper were told during the lesson and the next week was told to the students as to the subject, playing and reading. During these assignments, each student was given a classical guitar performance test for each assignment and was graded by testing how well the task was accomplished. The construct validity was tested by factor analysis with SPSS. The KMO and Bartlett's Test result is 0.882, which provides a good level of accuracy. Reliability of the scale was assessed by Cornbach's Alpa analysis, with 0.903 data reaching a highly reliable result. While producing methods, curriculum, scale, video and forms, scorer / observer help was obtained from three different academicians. Images and figures used in the method were found anonymously from the internet. Since the content could not be reached, its source could not be specified. The classical guitar performance test determined the student achievement score for each student after ten assignments and the group achievement average for group students.