Çok sıra ankrajlı destekleme sistemlerinin sayısal analizi
Numerical analysis of tieback walls
- Tez No: 395609
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUHİT BERİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde dik ve derin kazı yapılması sıkça karşılaşılan bir mühendislik uygulamasıdır. Bu kazıların güvenle yapılabilmesi için kazı çukurunda yeterli duraylılığı sağlamak ve deformasyonları sınırlandırmak gerekir. Kazı çukurunda gerekli duraylılığı sağlamak ve deformasyonları sınırlandırmak için bir destekleme sistemi kullanmak gerekir. Öngerme ankrajlı destekleme sistemleri bu amaç için geliştirilmiş olup halen en yaygın kullanılan destekleme sistemlerinden biridir. Bu tez çalışmasında çok sıra ankrajlı bir destekleme sisteminin analizleri için bir yazılım geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için Microsoft Visual Basic programlama dili kullanılarak geliştirilen yazılım kazı boyunca duvara gelen toprak basınçlarını literatürde önerilen amprik bağıntılar ile tanımlamakta ve plastik denge durumunu göz önüne alarak çok sıra ankrajlı destekleme sistemi sonlu elemanlar yöntemi ile analiz etmektedir. Bu analiz sonucunda duvarda oluşan yatay yer değiştirmeler ile kesit tesirleri derinliğe bağlı olarak belirlenebilmektedir. Yazılım bu değerlerin derinlikle dağılımlarını grafiksel olarak sunabilmektedir. Geliştirilen yazılımın doğru çözümler yaptığı tez kapsamında gerçekleştirilen örnek çözümler ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today the steep and deep excavation is done frequently encountered in engineering practice. Provide adequate stability to safely perform these excavations in the excavation pit and need to limit displacemets and bendings. To ensure the necessary stability in the excavation pit and need to use a support system to limit deformation. Prestressed anchor supporting systems(tieback walls) have been developed for this purpose is one of the currently most commonly used support system. In this study aimed to develop a software for the analysis of a tieback wall. It aims to define a Microsoft Visual Basic for soil pressure from the wall during excavation using a programming language developed software and horizontal displacement formed in the wall can be calculated by cross-sectional effects. Software can provide the depth distribution of the value calculated graphically. The accuracy of the developed software was examined by dissolving example.