Alerjik Rinokonjunktiviti Olan Hastalarda A Vitamini Düzeylerinin İncelenmesi
Investigation of Vitamin A Levels in Patients with Allergic Rhinoconjunctivitis
  1. Tez No: 961176
  2. Yazar: SERAY GÜLER ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY HARMANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Osmangazi Üniversitesi Çocuk Alerji kliniğinde alerjik rinit tanısıyla takip edilen 43'ü(%58,9) erkek, 30'u(%41,1) kız olmak üzere toplam 73 hastanın demografik verileri ve laboratuvar değerleri incelenerek semptom takibi yapıldı. Hastalar 7-18 yaş aralığında olup yaş ortalaması 10,6 ± 2,9 yaştı. Boya göre vücut ağırlıkları değerlendirildiğinde hastaların 12'si(%16,4) obezdi. 27(%36,9) hastaya konjunktivit, 27'sine(%36,9) astım, 3'üne(%4,1) besin alerjisi, 20'sine(%27,3) atopik dermatit eşlik ediyordu. Ailede atopi 38 hastada (%52,1) mevcuttu. Alerjik rinit hastalık süreleri ortalama 4,3 ± 3,03 yıl olarak hesaplandı. Hastaların 40'ında (%54,8) alerji etkeni ev dışı, 26 hastada (%35,6) ev içi, 7 hastada (%9,6) ise hem ev içi hem ev dışıydı. Hastalar ARIA sınıflandırmasına göre intermittan hafif(38 hasta), intermittan orta/ağır(14 hasta), persistan hafif(14 hasta), persistan orta/ağır(7 hasta) olmak üzere dört grupta incelendi. Semptom süresi ve şiddetiyle yaş, cinsiyet, boya göre vücut ağırlığı, hastalık süresi, alerji etkeni, kişisel atopi öyküsü ve ailesel atopi öyküsü arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunamadı. Hastaların %32,9'unda A vitamini eksikliği saptanırken %13,72'sinde eozinofili, %19,2'sinde total IgE yüksekliği saptandı. A vitamini eksikliği, eozinofili ve total IgE yüksekliği ile semptom süre ve şiddeti arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Konjunktiviti olan hastaların %33,3'ünde A vitamini eksikliği, %14,8'inde eozinofili, %25,9'unda total IgE yüksek saptandı. A vitamini eksikliği, eozinofili, total IgE yüksekliği olan hastalarda konjunktivit eşlik etmesi açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Bu çalışma alerjik rinitin çocuklarda görülme oranının yüksekliği, A vitamini ile alerjik hastalıklar arasındaki ilişki göz önünde bulundurularak A vitamini desteğinin semptomları azaltmadaki etkisiyle ilgili yeterince kanıt bulunmadığından semptom süre ve şiddetiyle ilişkili etkenlerin değerlendirilmesi açısından literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, symptom monitoring was performed by examining the demographic characteristics and laboratory findings of a total of 73 patients (43 males[58.9%] and 30 females [41.1%]) diagnosed with allergic rhinitis and followed at the Pediatric Allergy Clinic of Osmangazi University. The patients were aged between 7 and 18 years, with a mean age of 10.6±2.9 years. Based on weight-for-height assessments, 12 patients (16.4%) were classified as obese. Conjunctivitis was present in 27 patients (36.9%), asthma in 27 (36.9%), food allergy in 3(4.1%), atopic dermatitis in 20 (27.3%). A family history of atopy was identified in 38 patients (52.1%). The mean duration of allergic rhinitis was calculated as 4.3±3.03 years. Allergen exposure was classified as outdoor in 40 patients(54.8%), indoor in 26(35.6%), and both indoor and outdoor in 7 patients(9.6%). According to the ARIA classification, patients were grouped as mild intermittent(38 patients), moderate/severe intermittent(14 patients), mild persistent(14 patients), and moderate/severe persistent(7 patients). No statistically significant correlation was found between symptom duration/severity and age, sex, weight-for-height ratio, disease duration, type of allergen, personal or familial history of atopy. Vitamin A deficiency was detected in 32.9% of the patients, eosinophilia in 13.72%, and elevated total IgE levels in 19.2%. There was no significant association between these laboratory findings and symptom duration or severity. Among patients with conjunctivitis, vitamin A deficiency was found in 33.3%, eosinophilia in 14.8%, elevated total IgE levels in 25.9%. However, no statistically significant relationship was found between conjunctivitis and these laboratory parameters. Considering the high prevalence of allergic rhinitis in children and the potential link between vitamin A and allergic diseases, this study contributes to the literature by evaluating factors associated with symptom duration and severity, particularly in light of the lack of sufficient evidence regarding the effect of vitamin A supplementation in reducing symptoms.