Beden algısı ve yeme davranışlarının sosyodemografik değişkenler bağlamında incelenmesi: 18-24 yaş arası genç kadınlar üzerine bir araştırma
An investigation of body image and eating behaviors in the context of sociodemographic variables: A study on young women aged 18–24
- Tez No: 961179
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN SEVGİLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL SERKAN UZYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Sosyoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrenimi görmekte olan 18–24 yaş aralığındaki genç kadınların beden algısı ve yeme davranışlarının çeşitli sosyodemografik değişkenler bağlamında incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmada incelenen sosyodemografik değişkenler; yaş, öğrenim görülen fakülte, gelir düzeyi, barınma biçimi, çalışma durumu, fiziksel aktivite düzeyi, tanılı hastalık öyküsü, bireyin kendini fiziken tanımlama biçimi, kilo almayı ya da kilo vermeyi sorun olarak görme durumu, sık atıştırma davranışı, tartılma sıklığı, açlık durumunda yememe eğilimi, diyet yapma durumu ve ailede yeme bozukluğu öyküsünün varlığıdır. Bu değişkenlerin beden algısı ve yeme davranışları üzerindeki farklılaştırıcı etkileri ile beden algısının yeme davranışı arasındaki ilişki istatistiksel olarak incelenmektedir. Beden algısı; bireyin kendi bedensel görünümüne ilişkin geliştirdiği bilişsel, duygusal ve davranışsal tutumların bileşkesi olan çok boyutlu bir psikolojik yapıdır. Yeme davranışları ise bireyin fizyolojik ihtiyaçları kadar; duygusal durumuna, bilişsel değerlendirmelerine ve çevresel koşullarına bağlı olarak şekillenen karmaşık bir süreçtir. Araştırma, betimsel tarama modeli kapsamında yürütülmüş olup; örneklemini İstanbul'daki çeşitli üniversitelerde öğrenim gören 388 gönüllü kadın öğrenci oluşturmaktadır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Beden Algısı Ölçeği ve Yeme Tutumu Testi aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Beden algısı ve yeme davranışlarının sosyodemografik değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), değişkenler arası ilişkileri incelemek amacıyla ise korelasyon analizi uygulanmıştır. Beden algısı ve yeme davranışlarının, bireylerin bazı sosyodemografik özelliklerine göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği belirlenmiş; iki değişken arasında anlamlı korelasyon olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between body image and eating behaviors among young women aged 18 to 24 who are currently enrolled in undergraduate education, within the framework of various sociodemographic variables. The sociodemographic variables addressed in the study include age, faculty of study, income level, type of residence, employment status, level of physical activity, presence of a diagnosed medical condition, self-perception of physical appearance, perception of weight gain or weight loss as a problem, frequency of snacking, frequency of weighing, tendency to avoid eating while hungry, current dieting status, and family history of eating disorders. The study investigates both the differential effects of these variables on body image and eating behaviors, and the statistical relationship between body image levels and eating behavior patterns. Body image is defined as a multidimensional psychological construct composed of cognitive, emotional, and behavioral attitudes that individuals develop toward their physical appearance. Eating behavior, on the other hand, is a complex process influenced not only by physiological needs but also by emotional states, cognitive evaluations, and environmental conditions. The research was conducted using a descriptive survey model. The sample consists of 388 voluntary female university students enrolled in various institutions in Istanbul. Data were collected through a Personal Information Form, the Body Image Scale (Secord & Jourard), and the Eating Attitudes Test (EAT-26). The data were analyzed using IBM SPSS 25.0. In order to examine whether body image and eating behaviors differed according to sociodemographic variables, independent samples t-tests and one-way ANOVA were employed. Additionally, correlation analysis was conducted to assess the relationship between body image and eating behaviors. Findings revealed that both body image and eating behaviors significantly differed across certain sociodemographic characteristics. Furthermore, a statistically significant correlation was found between body image levels and problematic eating behaviors.