Üniversite öğrencilerinde sosyal medyakullanımı ile beden algısı ve duygusal yemedavranışı arasındaki ilişki
The relationship between social media use and body perception and emotional eating behavior in university students
  1. Tez No: 948884
  2. Yazar: KÜBRA DURMUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÇAKMAK, DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sosyal medya, bireylerin düşünce, duygu ve yaşam deneyimlerini anlık olarak paylaşabildikleri; aynı zamanda başkalarının içeriklerine maruz kaldıkları, etkileşim temelli dijital platformlardır. Özellikle genç erişkin bireylerin yoğun biçimde kullandığı bu mecralar, bireyler arası sosyal karşılaştırmaları artırarak beden algısını ve yeme davranışlarını biçimlendirebilmektedir. Görselliğin ön planda olduğu sosyal medya platformlarında idealize edilmiş beden temsillerinin sıkça sunulması, bireylerin kendi bedenlerine yönelik algılarını olumsuz yönde şekillendirebilmekte; bu durum beden memnuniyetsizliğini artırarak duygusal yeme davranışlarını tetikleyebilmektedir. Sosyal onay ihtiyacı, dijital görünürlük arayışı ve benlik sunumu baskısı gibi faktörler, bireylerin psikolojik süreçlerini ve yeme alışkanlıklarını değiştirebilmektedir. Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım düzeyleri ile beden algısı ve duygusal yeme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modeli temelinde betimsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Örneklemini, 2024–2025 eğitim-öğretim yılı itibarıyla Çağ Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan ön lisans, lisans ve yüksek lisans düzeyindeki 396 öğrenci oluşturmuştur. Veriler,“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu”,“Beden Algısı Ölçeği”ve“Duygusal Yeme Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 22.0 programında analiz edilerek değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda, sosyal medya bağımlılığı düzeyinin hem beden algısı üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu hem de duygusal yeme davranışını anlamlı düzeyde artırdığı belirlenmiştir. Bu bulgular, sosyal medya kullanımının bireyin bedenine yönelik algılarını şekillendirdiğini ve olumsuz duygularla baş etmede yeme davranışını bir başa çıkma stratejisi olarak ortaya çıkarabildiğini göstermektedir. Çalışmanın, sosyal medya etkilerine yönelik psiko-eğitim programlarının geliştirilmesine katkı sağlaması ve dijital medya ile yeme davranışı ve beden algısı arasındaki ilişkileri ele alan literatüre yeni bir perspektif sunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media are interaction-based digital platforms where individuals can instantly share their thoughts, feelings and life experiences and are also exposed to the content of others. These channels, which are especially used intensively by young adults, can shape body perception and eating behaviors by increasing social comparisons between individuals. The frequent presentation of idealized body representations on social media platforms, where visuality is at the forefront, may negatively shape individuals' perceptions of their own bodies; this may trigger emotional eating behaviors by increasing body dissatisfaction. Factors such as the need for social approval, the search for digital visibility and the pressure of self-presentation can change individuals' psychological processes and eating habits. In this study, it was aimed to examine the relationship between social media usage levels of university students and their body perception and emotional eating behaviors. The research was designed as a descriptive study based on the relational survey model. The sample consisted of 396 associate, undergraduate and graduate students studying at Çağ University as of the 2024-2025 academic year. Data were collected through“Sociodemographic Information Form”,“Social Media Addiction Scale-Adult Form”,“Body Perception Scale”and“Emotional Eating Scale”. The data obtained were analyzed in IBM SPSS 22.0 program and the relationships between variables were evaluated by correlation and regression analyses. As a result of the analyses, it was determined that the level of social media addiction both had negative effects on body perception and significantly increased emotional eating behavior. These findings suggest that social media use shapes an individual's perceptions of his/her body and can reveal eating behavior as a coping strategy to cope with negative emotions. The study is intended to contribute to the development of psycho-education programs for social media effects and to provide a new perspective to the literature on the relationship between digital media, eating behavior and body perception.