Gestasyonel Diabetes Mellitus (GDM) riski olan gebelerde benlik imajı algısının prenatal depresyona etkisi
Impact of body image perception on prenatal depression among pregnant women at risk for Gestational Diabetes Mellitus (GDM)
- Tez No: 961200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA YÜKSEL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kesitsel ve tanımlayıcı türdeki bu çalışmada Gestasyonel Diabetes Mellitus (GDM) riski olan gebelerin, beden imajı algısının prenatal depresyona etkisi belirlenmiştir. Veriler Ekim 2023 – Mayıs 2024 tarihleri arasında, Orta Karadeniz Bölgesinde bir üniversite hastanesinin Doğum ve Kadın Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran ve araştırma kabul kriterlerini karşılayan 236 gebeden elde edilmiştir. Gestasyonel Diyabet Risk Değerlendirme Ölçeğine göre Gestasyonel Diabetes Mellitus riski belirlenen gebelere Sosyodemografik Bilgi Formu, Gebelikte Beden İmajı Algısı Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcılar Gestasyonel Diyabet Risk Değerlendirme Ölçeğinden 24,83±2,92 puan, Gebelikte Beden İmajı Algısı Ölçeğinden 53,20±2,78 puan, Beck Depresyon Ölçeğinden 15,74±10,59 puan almışlardır. Gestasyonel diyabet riski olan gebelerin Beck Depresyon Ölçeğinden ve Gebelikte Beden İmajı Algısı Ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalaması farkı istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). GDM riski; depresyon düzeyini ve beden imajı algısını etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
In this cross-sectional and descriptive study, the effect of body image perception on prenatal depression in pregnant women at risk of Gestational Diabetes Mellitus (GDM) was investigated. Data were collected from 236 pregnant women who applied to the Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic of a university hospital in the Central Black Sea Region between October 2023 and May 2024 and met the inclusion criteria. The Sociodemographic Information Form, the Body Understanding Measure for Pregnancy Scale and the Beck Depression Inventory were administered to pregnant women identified as being at risk for GDM according to the Gestational Diabetes Risk Assessment Scale. The participants scored 24.83±2.92 on the Gestational Diabetes Risk Assessment Scale, 53.20±2.78 on the Body Understanding Measure for Pregnancy Scale, and 15.74±10.59 on the Beck Depression Inventory. The mean scores of the Beck Depression Inventory and the Body Understanding Measure for Pregnancy Scale did not differ significantly according to GDM risk status (p>0.05). GDM risk did not affect depression levels or body image perception.