Competition policy and gender in Türkiye: From the perspective of childcare services
Rekabet politikası ve toplumsal cinsiyet ilişkisine Türkiye'deki çocuk bakım hizmetleri perspektifinden bir bakış
  1. Tez No: 961198
  2. Yazar: BERKAY KURDOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELCEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Son yıllarda rekabet politikası ile toplumsal cinsiyet arasındaki karşılıklı ilişki, ulusal rekabet otoriteleri ile uluslararası kuruluşların ajandalarında önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Nitekim halihazırda bu ulusal ve uluslararası kurumlar ile birçok akademisyen, rekabet politikasının tüketici refahının korunması ve arttırılması gibi temel hedeflerinden ödün vermeden cinsiyet eşitsizliği ve kadının işgücüne katılımı gibi sosyal ve makroekonomik sorunlarla mücadelede etkin bir araç olabileceğini ortaya koyacak çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bu gelişmeler, rekabet politikasının etkinliğini ve etki alanını daha bütüncül bir perspektifle genişletme, ekonomik araçlarını modernize etme ve güncel toplumsal sorunlara daha doğrudan katkıda bulunma fırsatını da beraberinde getirmektedir. İlgili çalışma, rekabet politikasının toplumsal cinsiyet dinamikleri üzerindeki etkisini, Türkiye'deki çocuk bakım hizmetleri özelinde inceleyerek gelişmekte olan bu literatüre katkı sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma, rekabet politikası ve toplumsal cinsiyet arasındaki teorik ve politika düzeyindeki ilişkilere odaklanarak başlayıp aşamalı olarak çocuk bakım sektörüne doğru yoğunlaşmakta ve rekabet otoriteleri tarafından örnek alınabilecek ampirik bir yöntemin tanıtılması akabinde çeşitli politika önerileriyle sonlanmaktadır. Elde edilen sonuçlar, yerel pazar tanımının beraberinde getirebileceği kritik farklılıklar ve avantajları vurgulamakta ve yerel pazarların metodolojik olarak anlaşılmasına yönelik önemli içgörüler sunmaktadır. Nihayetinde bu tez, politika yapıcılara, tüketici refahı ve ekonomik etkinliği artırmanın yanında daha adil ve eşitlikçi bir toplum yaratmaya katkı sağlayacak rekabet politikaları tasarlamak için kavramsal öngörüler ve uygulamaya dönük araçlar sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the intersection of competition policy and gender equality has gained significant momentum among national competition authorities and international organizations. Numerous academic and institutional studies have already established that competition policy can be an effective tool to address gender inequality and broader macroeconomic challenges without compromising its core objectives. This renewed attention presents an opportunity to enhance the effectiveness and reach of competition policy by adopting a more holistic perspective, modernizing economic tools, and engaging more directly with pressing societal issues. This study seeks to contribute to this evolving field by examining how competition policy can influence gender dynamics, with a specific focus on the role of childcare services in Türkiye. It adopts a deductive narrative, beginning with the theoretical and policy-level connections between competition policy and gender, and progressively narrowing the focus to the childcare sector, culminating in several policy design recommendations along with an empirical methodology that may serve as an exemplary practical application for competition authorities. Adopting a multidisciplinary approach, this thesis applies catchment area analyses to determine and assess localized competition in childcare services in order to construct a spatial analysis of market conditions and capture local competition dynamics, which ultimately determine the quality and price of childcare services. The premise underlines the crucial differences between traditional geographic market definitions and localized market definition approaches, and offer valuable insights into the methodological understanding of local markets. Ultimately, the thesis provides policymakers with both conceptual insights and practical tools for designing competition policies that not only enhance consumer welfare and economic efficiency but also contribute to a more equitable society.