Postmenopozal kadınlarda jinekolojik kanser farkındalığı ve etkileyen faktörler
Gynecological cancer awareness and affecting factors in postmenopausal women
  1. Tez No: 961216
  2. Yazar: SENA MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE BÜYÜKKAYACI DUMAN, DR. FATMA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, postmenopozal kadınların jinekolojik kanser farkındalık düzeylerini ve bu farkındalığı etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yürütülmüştür. Araştırma, 1 Kasım 2023 – 31 Ocak 2024 tarihleri arasında Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mevki Binası'nda gerçekleştirilmiş, kriterlere uyan 385 kadınla yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve“Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ölçeği (JİKFÖ)”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplar t-testi, ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Pearson ve Spearman korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 56,89±4,68 olup, büyük çoğunluğu evli (%78,7) ve orta gelir düzeyine (%62,3) sahiptir. Katılımcıların %54,8'i daha önce jinekolojik muayene yaptırmamış, %57,9'u ise üreme organı kanserlerine yönelik tarama testi yaptırmamıştır. JİKFÖ toplam puan ortalaması 150,37±19,19 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted in order to determine the gynecological cancer awareness levels of postmenopausal women and the factors affecting this awareness. The research was conducted between November 1, 2023 and January 31, 2024, at Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital, Local Building, and 385 women who met the criteria were collected via face-to-face interviews. The“Personal Information Form”and“Gynecological Cancer Awareness Scale (GCAAS)”prepared by the researcher were used as data collection tools. Independent groups t-test, ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Pearson and Spearman correlation analyses were used to evaluate the data. The mean age of the women participating in the study was 56,89±4,68, the majority of whom were married (78,7%) and had a middle-income level (62,3%). 54,8% of the participants had not had a gynecological examination before, and 57,9% had not had a screening test for reproductive organ cancers. The total mean score of JIKFÖ was determined as 150,37±19,19.