Dinamik diz valgusu olan bireylerde kalça ve ayak odaklı yapılandırılmış düzeltici egzersizlerin eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, propriosepsiyon ve denge üzerine etkisi
The effect of hip and foot based structured corrective exercises on range of motion, muscle strength, proprioceptıon and balance in individuals with dynamic knee valgus
  1. Tez No: 961229
  2. Yazar: ALEYNA ZEYNEP KARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, kalça ve ayak bileğine yönelik nöromüsküler egzersizlerin diz hizalaması, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, denge ve propriosepsiyon üzerindeki etkileri araştırıldı. Çalışmaya 18–50 yaş arası 38 sağlıklı birey katıldı; randomizasyonla 24 kişi deney, 14 kişi kontrol grubuna ayrıldı. Deney grubu, kalça ve ayak bileği odaklı iki alt gruba ayrılarak fizyoterapist eşliğinde egzersiz yaptırıldı. Kontrol grubuna ise egzersiz broşürü verildi. Dinamik diz valgusu SparkPro Motion uygulamasıyla tek bacak çömelme testiyle değerlendirildi; eklem hareket açıklığı gonyometre, kas kuvveti MicroFET 2™ ile ölçüldü. Statik denge tek ayak duruşu, dinamik denge Y testi ile; propriosepsiyon ise 15° ve 30° açıları bulma testiyle değerlendirildi. Çalışmada üç farklı müdahale grubunun tedavi öncesi ve sonrası çeşitli biyomekanik ve fonksiyonel parametrelerdeki değişimleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of neuromuscular exercises targeting the hip and ankle on knee alignment, joint range of motion, muscle strength, balance, and proprioception. A total of 38 healthy individuals aged 18–50 participated, randomly assigned to experimental (n=24) and control (n=14) groups. The experimental group was divided into two subgroups focusing on the hip and ankle and performed exercises under physiotherapist supervision. The control group received only an exercise brochure. Dynamic knee valgus was assessed via single-leg squat using the SparkPro Motion app; joint range of motion with a goniometer; and muscle strength with MicroFET 2™. Static balance was tested with single-leg stance, dynamic balance with the Y Balance Test, and proprioception with angle reproduction tests at 15° and 30°. Pre- and post-intervention changes in biomechanical and functional parameters were analyzed for three subgroups.