Menstrual ağrının kadınlarda beslenme davranışı ve uyku kalitesi üzerindeki etkisi
Effect of menstrual pain on feeding behavior and sleep quality in women
  1. Tez No: 961231
  2. Yazar: ZEYNEP MALKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, menstrual ağrının kadınlarda beslenme davranışları ve uyku kalitesi üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmaya, 18–30 yaş aralığında, düzenli menstrual döngüye sahip 133 kadın katılmıştır. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Hollanda Yeme Davranışı Anketi”,“Görsel Analog Skala (VAS)”ve“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ)”aracılığıyla toplanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş ve bu doğrultuda parametrik testler tercih edilmiştir. İkili grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t testi, çoklu grup analizlerinde ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır; anlamlı fark saptanan durumlarda Bonferroni düzeltmesi ile detaylı analiz yapılmıştır. Değişkenler arası ilişkiler Pearson korelasyon analiziyle; etki düzeyleri ise lineer regresyon analiziyle değerlendirilmiştir. Menstrual ağrı düzeyi ile duygusal yeme, Dışsal yeme ve toplam beslenme davranışı arasında anlamlı düzeyde pozitif yönde ilişki saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of menstrual pain on eating behaviors and sleep quality in women. The study included 133 women aged 18-30 years with regular menstrual cycles. Data were collected using the“Personal Information Form,”“Dutch Eating Behavior Questionnaire,”“Visual Analog Scale (VAS),”and“Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI).”Statistical analyses were conducted using SPSS 22.0. The data showed normal distribution, and parametric tests were used accordingly. Independent sample t-tests were applied for pairwise comparisons, and one-way ANOVA was used for multiple group comparisons; Bonferroni correction was used to identify the source of significant differences. Relationships between variables were analyzed using Pearson correlation analysis, and the effect sizes were evaluated with linear regression analysis. A significant positive correlation was found between menstrual pain level and emotional eating, external eating, and total eating behavior (p0.05).