Kadın futbolcuların analitik düşünme becerileri ve reaksiyon testlerinin performans üzerine değerlendirilmesi: Oyun içi karar verme süreçlerine etkisi
Evaluation of analytical thinking skills and reaction tests in female football players: The impact on in-game decision-making processes
- Tez No: 961232
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, kadın futbolcularda analitik düşünme becerileri ve reaksiyon hızının oyun performansı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Karar verme simülasyonları, seçici reaksiyon testleri ve video tabanlı değerlendirme yöntemleriyle kadın futbolcuların performanslarının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Kadın futbolcuların bilişsel ve fiziksel performans düzeylerini değerlendirmek amacıyla Blazepod cihazları kullanılarak görsel uyarıcılara verilen reaksiyon süreleri ölçülmüş, çeviklik analiz edilmiştir. Ayrıca Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile yaralanma korkusunun düzeyi belirlenmiş ve bu durumun performans üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of analytical thinking skills and reaction speed on the game performance of female football players. Performance was assessed using decision-making simulations, selective reaction tests, and video-based evaluation methods. To evaluate the cognitive and physical performance levels of the athletes, Blazepod devices were used to measure reaction times to visual stimuli and analyze agility. Additionally, the Tampa Scale for Kinesiophobia was used to determine the level of fear of injury and its impact on performance parameters.