Sürdürülebilir ürünlerin sağlanmasına ve üretim zincirinin kurulumunda yeşil taksonomi kriterlerine uyumluluğun değerlendirilmesi
Assessment of compliance with green taxonomy criteria in the provision of sustainable products and the establishment of the production chain
- Tez No: 961233
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Sanayi devrimi sonrası hızla gerçekleşen ürün ve hizmetlerin sayısındaki ivmelenmenin paralelinde ortaya çıkan kaynak tüketimindeki artış, plansız ve gelecek nesillerin henüz ortaya çıkmamış ürün ve hizmetlere yönelik yetersizliklere ya da eksikliklere neden olabilecek bir üretim anlayışına neden olmuştur. Bu üretim anlayışı özellikle COVID-19 pandemisi sonrası, şirketlerin tedarik zincirlerinde ve bununla birlikte ürün ve hizmetlerin pazara sağlanmasında aksamalara neden olmuştur. Yine bu süreç içerisinde market ekonomisinin genişlemesi ve kaynak tüketim dengesizliklerinin bölgesel ve global ölçekte ortaya çıkması ile aşırı iklim ve doğa olaylarının artışı gözlemlenmektedir. Küresel ve ulusal ölçekte bu artışın önlenmesine yönelik olarak daha temiz üretim metotlarının benimsenme düzeyini artırmak için, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi yaptırım gücüne sahip kuruluşlar, Ellen Mac Arthur gibi sivil toplum kuruluşları ve çeşitli şirketler ortak hareket ederek üretim zincirinin sürdürülebilir ilkeler çerçevesinde güncellenmesi için belirli hedefler, yaptırımlar ve yeni düzenlemeler üzerinde çalışmaktadır. Bu düzenlemeler ve beraberinde getirdiği dönüşüm, kullanılan enerji kaynaklarının yenilenebilir ya da daha az karbon ayak izi oluşturan teknolojiler ile değişimini, kullanılan ve deşarj edilen suyun limitlerinin güncellenmesini, atık oluşumuna yönelik kriterlerin gözden geçirilmesini, biyoçeşitliliğe zarar veren etkilerin azaltılması için yeni sürdürülebilir üretim metotlarının geliştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu çalışmada, İngiltere, Çin, Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri tarafından kabul edilmiş sürdürülebilir ürün ve hizmetlerin sınıflandırılmasına yönelik yeşil taksonomi kriterleri incelenmiş, kriterlerin uygulandığı sektörlerin faaliyetleri için gerekli çevresel kriterler ve takip edilmesi gereken yasal düzenlemeler araştırılmıştır. Bu araştırmada, Avrupa Yeşil Taksonomi düzenlemelerinde yer alan faaliyetlere yönelik sürdürülebilir tedarik zincirlerinin, diğer ülke ve bölgesel düzenlemelere nasıl uyumlaştırılabileceği ve mevcut durumda bu düzenleme (regülasyon) ve kriterlerin oluşturabileceği boşluklar küresel ölçekte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in resource consumption, which emerged alongside the rapid proliferation of products and services after the Industrial Revolution, has led to an unplanned production model that may cause future inadequacies in products and services for upcoming generations. This production approach, particularly after the COVID-19 pandemic, has disrupted companies' supply chains and hindered market access to goods and services. Concurrently, the expansion of the market economy and resource consumption imbalances at regional and global scales have contributed to the rise in extreme climate and natural events. To increase the adoption of cleaner production methods and mitigate these impacts, organizations with regulatory authority—such as the UN and the EU—as well as NGOs like the Ellen MacArthur Foundation and various corporations, are collaborating on targets, sanctions, and regulations to update the production chain within sustainable principles. This transformation has made it mandatory to replace traditional energy sources with renewable or low-carbon alternatives, revise discharge and water usage limits, re-evaluate waste generation criteria, and develop production methods that minimize biodiversity loss. This study examines green taxonomy criteria used to classify sustainable products and services in the UK, China, Türkiye, and EU countries. It analyzes the environmental criteria required for relevant sectors and the legal frameworks to be followed. Furthermore, the research explores how sustainable supply chains under the EU Green Taxonomy can be harmonized with other national and regional regulations and identifies existing regulatory and implementation gaps that may arise globally.