3-siyanopiridinin kadmiyum ve kobalt salisilatlarla komplekslerinin sentezi, fiziko-kimyasal özellikleri ve kristal yapıları
Synthesis, physico-chemical properties and crystal structures of 3-cyanopyridine complexes with cadmium and cobalt salicylates
  1. Tez No: 961248
  2. Yazar: KAYHAN İLTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACALİ NECEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, biyolojik ve farmasötik öneme sahip geçiş metalleri olan kobalt(II) ve kadmiyum(II) iyonlarının, aromatik yapıdaki 3-siyanopiridin ve salisilat ligandları ile oluşturdukları yeni karışık ligandlı kompleks bileşikleri sentezlenmiş ve çok yönlü karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, hem literatürde sınırlı sayıda bulunan bu tür karışık ligandlı komplekslerin yapısal özelliklerini ortaya koymak hem de elde edilen bileşiklerin kristal yapıları ve fiziko-kimyasal davranışlarını ayrıntılı şekilde incelemektir. Sentez işlemleri, oda sıcaklığında çözelti ortamında gerçekleştirilmiş ve elde edilen kristaller tek kristal X-ışını kırınımı (SC-XRD) yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda, hem kobalt(II) hem de kadmiyum(II) komplekslerinin mononükleer yapıda oldukları, her iki metal merkezinin de hafif distorsiyona uğramış oktahedral koordinasyon geometrisi sergilediği belirlenmiştir. Komplekslerin yapısal doğrulaması ve destekleyici karakterizasyonları FT-IR spektroskopisi, UV-Vis spektroskopisi, MALDI-TOF kütle spektrometrisi ve elementel analiz yöntemleri ile yapılmıştır. FT-IR verileri, 3-siyanopiridin ligandının piridin halkasındaki azot atomu üzerinden metale bağlandığını; salisilat ligandlarının ise karboksilat grupları aracılığıyla monodentat olarak koordinasyon sağladığını göstermiştir. MALDI-TOF-MS analizleri moleküler kütlelerin teorik değerlerle uyumlu olduğunu doğrulamıştır. Kristal yapılar üzerinden yapılan analizlerde ise komplekslerin moleküller arası zayıf etkileşimlerle üç boyutlu ağ benzeri düzenlemeler oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu yönüyle elde edilen bileşiklerin potansiyel biyolojik veya katalitik uygulamalar açısından değerlendirilebilecek yeni yapılar sunduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, novel mixed-ligand coordination compounds of cobalt(II) and cadmium(II) with 3-cyanopyridine and salicylate ligands were successfully synthesized and comprehensively characterized using both spectroscopic and crystallographic techniques. The primary objective of the research was to design and structurally elucidate transition metal complexes incorporating both aromatic N-donor (3-cyanopyridine) and carboxylate O-donor (salicylate) ligands, which are of considerable importance in coordination chemistry due to their potential biological and pharmacological activities. The syntheses were conducted in solution at ambient temperature, yielding high-quality single crystals suitable for structural analysis by single-crystal X-ray diffraction (SC-XRD). The structural investigations revealed that both cobalt(II) and cadmium(II) complexes are mononuclear and adopt distorted octahedral geometries around the metal centers. Coordination occurs via the pyridine nitrogen atom of the 3-cyanopyridine ligand and the carboxylate oxygen of the salicylate ligand in a monodentate manner. The coordination environments of both metal centers showed similar topological features despite differences in ionic radii and binding affinities. The complexes were further characterized by FT-IR spectroscopy, UV-Vis spectroscopy, MALDI-TOF mass spectrometry, and elemental analysis. FT-IR data confirmed the ligand binding modes, while mass spectrometry validated the molecular masses in accordance with the proposed structures. Moreover, weak intermolecular interactions were observed in the crystal lattices, suggesting a supramolecular framework potentially relevant to material or pharmaceutical applications. The findings of this study contribute to the growing body of knowledge on transition metal coordination compounds and offer a platform for further research on functional materials.