Ortaokul öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı ve şiddet eğilimi ilişkisinde aile ilişkilerinin aracı rolü
The mediating role of family relationships in the relationship between digital game addiction and violence tendency of secondary school students
  1. Tez No: 961261
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA ALADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ KOŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile dijital oyunlar çocukların hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Dijital oyunların içeriğinin şiddet içerikli olması, saldırganlığa teşvik etmesi ve dijital oyun bağımlılığının gelişmesi bu oyunların olumsuz özelliklerden bazılarıdır. Dijital oyunlardaki şiddet ögeleri şiddeti normalleştirip çocukların şiddet davranışında artışa neden olabilmektedir. Çocuklarda dijital oyun bağımlılığı gelişmesinde ve şiddet davranışına eğilimin gelişmesinde aile ilişkilerinin önemli bir etkiye sahip olduğu söylenebilir. Literatürde dijital oyun bağımlılığı ve şiddet eğilimi arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar bulunsa da, aile ilişkilerinin bu süreçteki aracı rolü üzerine yapılan araştırmalar sınırlıdır. Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin dijital oyun bağımlılıkları ve şiddet eğilim ilişkisinde aile ilişkilerinin aracı rolünü incelemektir. Bu amaç kapsamında araştırma modeli olarak ilişkisel çalışma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini belirlemek için uygun örneklem yöntemi kullanılmıştır. Örneklem grubu yaşları 10-14 (M=13, SD=1,12) arasında değişen toplam 631 (299 erkek, 322 kız) ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik özellikleri için kişisel bilgi formu, Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Şiddet Eğilimi Ölçeği ve Çocuklar İçin Aile İlişkileri Ölçeği kullanılmıştır. Verilen analizinde Pearson korelasyon analizi, Bağımsız T testi ve One-Way ANOVA testi kullanılmıştır. Aracılık analizinde Hayes tarafından geliştirilen Process Macro SPSS uzantısı kullanılmıştır. Analiz çalışmasında Preacher ve Hayes (2008) 'in önerdiği“bootstrap”yöntemi uygulanmıştır. Araştırmadaki Bootsrap örneklemi 5000 ve güven aralığı %95 olarak seçilmiştir. Araştırma sonuçlarında dijital oyun bağımlılığının şiddet eğilimi ve engelleyici aile ilişkileri ile pozitif yönlü; destekleyici aile ilişkileri ile negatif yönlü ilişkisi olduğu bulunmuştur. Şiddet eğiliminin ise engelleyici aile ilişkisi ile pozitif yönlü, engelleyici aile ilişkisi ile negatif yönlü ilişkisi tespit edilmiştir. Araştırmanın amacına yönelik analiz sonucunda ise engelleyici aile ilişkilerinde aracılık rolü bulunurken destekleyici aile ilişkilerinin aracı rolü bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, digital games have taken an important place in children's lives. Some negative aspects of these games include violent content, encouragement of aggressive behavior, and the development of digital game addiction. The violent elements in digital games can normalize violence and lead to an increase in children's violent behaviors. It can be said that family relationships have a significant impact on the development of digital game addiction and the tendency towards violent behavior in children. Although there are studies in the literature examining the relationship between digital game addiction and the tendency towards violence, research focusing on the mediating role of family relationships in this process is limited. The aim of this study is to examine the mediating role of family relationships in the relationship between middle school students' digital game addiction and their tendency towards violence. For this purpose, the correlational study model was used as the research design. The sample was determined using a convenience sampling method. The sample consisted of 631 middle school students (299 boys, 322 girls) aged between 10 and 14 years (M=13, SD=1.12). Data collection tools included a personal information form for sociodemographic characteristics, the Digital Game Addiction Scale for Children, the Violence Tendency Scale, and the Family Relationship Scale for Children. Pearson correlation analysis, independent samples t-test, and one-way ANOVA were used for data analysis. For mediation analysis, the Process Macro SPSS extension developed by Hayes was utilized. In the analysis, the“bootstrap”method recommended by Preacher and Hayes (2008) was applied. The bootstrap sample size was set at 5000 and the confidence interval at 95%. The results revealed that digital game addiction was positively related to the tendency towards violence and inhibitory (restrictive) family relationships, and negatively related to supportive family relationships. It was also found that the tendency towards violence was positively associated with inhibitory family relationships and negatively associated with supportive family relationships. Regarding the main objective of the study, inhibitory family relationships were found to have a mediating role, while supportive family relationships did not exhibit a mediating effect.