Farklı miktarda yitriya içeriklerine sahip zirkonyaların farklı sinterleme ısıları uygulandıktan sonra yaşlandırma öncesi ve sonrası yüzey pürüzlülük, mikrosertlik ve renk değişimi değerlendirilmesi
Evaluation of surface roughness, microhardness, and color change before and after aging of zirconia with different yttria contents subjected to various sintering temperatures
- Tez No: 961263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SERTAÇ ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Zirkonya bazlı seramik malzemeler, dişe benzer görünümleri, biyofonksiyonellikleri, biyouyumlulukları ve uygun fiyatlarından dolayı klinik uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada yitriya içerikleri farklı monolitik zirkonyaların farklı sinterleme ısıları uygulandıktan sonra hidrotermal yaşlandırma öncesinde ve sonrasında yüzey pürüzlülüğündeki, yüzey mikrosertliğindeki ve renkdeki değişim incelenmiştir. Yitriya içeriği birbirinden farklı üç tip zirkonya değerlendirildi: VITA YZ HT (3 Y-TZP), VITA YZ ST (4 Y-TZP), VITA YZ XT (5 Y-TZP). 10 mm x10 mm x 2 mm boyutlarında, plaka şeklideki doksan numune (bir malzeme için 30), hassas bir diskle kesildi. VITA YZ HT (3 Y-TZP) ve VITA YZ XT (5 Y-TZP) 1400 °C, 1450 °C ve 1500 °C olmak üzere üç farklı sıcaklıkta, VITA YZ ST (4 Y-TZP) 1480 °C, 1530 °C ve 1580 °C olmak üzere yine üç farklı sıcaklıkta sinterlenmiştir. Sinterlenmiş numunelerin yüzey pürüzlülüğü atomik kuvvet mikroskobu (AFM), yüzey mikrosertliği vickers mikrosertlik test cihazı , renk ölçümleri VITA Easyshade V (VITA Zahnfabrik, Almanya) kullanılarak otoklav yaşlandırma (5 saat, 134 °C, 0,2 MPa) öncesinde ve sonrasında ölçülmüştür. Değişkenlerin dağılımı kolmogorov simirnov, shapiro-wilk test ile ölçüldü. Dağılımı normal olan nicel bağımsız verilerin analizinde ANOVA (Tukey test) kullanıldı. Dağılımı normal olmayan nicel bağımsız verilerin analizinde Kruskal-wallis, mann-whitney u test kullanıldı. Bağımlı nicel verilerin analizinde eşleştirilmiş örneklem t test, wilcoxon testi kullanıldı. Analizlerde SPSS 28.0 programı kullanılmıştır. Otoklav yaşlandırmadan önce ve sonra yitriya içerikleri farklı üç zirkonyada da yüzey pürüzlülük değerlerinde sinterleme sıcaklıkları arasında anlamlı bir fark bulunmadı ( p > 0,05). Ancak otoklav yaşladırma öncesi ve sonrası arasında üç zirkonya içinde yüzey pürüzlülük değerleri her sinterleme sıcaklığında anlamlı olarak artış gösterdi ( p < 0,05). Zirkonya gruplarda yitriya içeriği arttıkça ΔE00 ve ΔEab değerlerinde daha fazla artış meydana geldi. VITA YZ HT zirkonya grubunda 1400 viii °C' de ve 1450 °C' de sinterlenen numuneler yaşlandırma sonrasında vickers yüzey sertlik değerlerinde anlamlı artış, VITA YZ HT zirkonya grubunda 1500 °C' de sinterlenen numuneler ile VITA YZ XT zirkonya grubunda 1450 °C' de sinterlenen numuneler yaşlandırma sonrasında vickers yüzey sertlik değerlerinde anlamlı düşüş gösterdi ( p < 0,05). Diğer sinterleme sıcaklıklarında yaşlandırma öncesinde sonrasında vickers yüzey sertlik değerlerinde anlamlı bir fark bulunmadı ( p > 0,05). Test edilen tüm zirkonya malzemelerin üç farklı sinterleme sıcaklığında da klinik kullanım için uygun olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Zirconia-based ceramic materials are widely used in clinical applications due their tooth-like appearance, biofunctionality, biocompatibility, and cost effectiveness. In this study, changes in surface roughness, surface microhardness, and color of monolithic zirconia with varying yttria content were evaluated before and after hydrothermal aging following different sintering temperatures. Three types of zirconia with different yttria contents were evaluated: VITA YZ HT (3Y-TZP), VITA YZ ST (4Y-TZP), and VITA YZ XT (5Y-TZP). Ninety disk shaped specimens (10 mm × 10 mm × 2 mm), with thirty specimens for each material, were sectioned using a precision saw. VITA YZ HT (3Y-TZP) and VITA YZ XT (5Y TZP) specimens were sintered at three different temperatures: 1400 °C, 1450 °C, and 1500 °C, while VITA YZ ST (4Y-TZP) specimens were sintered at 1480 °C, 1530 °C, and 1580 °C. Surface roughness was measured using an atomic force microscope (AFM), surface microhardness was assessed using a Vickers microhardness tester, and color measurements were performed using the VITA Easyshade V (VITA Zahnfabrik, Germany), both before and after autoclave aging (5 hours, 134 °C, 0.2 MPa). The distribution of the variables was evaluated using the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. For normally distributed quantitative independent variables, one way ANOVA (with Tukey post-hoc test) was used. For non-normally distributed data, the Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests were employed. Dependent quantitative data were analyzed using the paired samples t-test or the Wilcoxon signed rank test. Statistical analyses were performed using SPSS software (version 28.0). No statistically significant differences in surface roughness were observed between the different sintering temperatures for any of the three zirconia groups, either before or after autoclave aging (p > 0.05). However, for all zirconia types, surface roughness significantly increased after aging at each sintering temperature (p < 0.05). An increase in yttria content was associated with greater changes in both ΔE00 and ΔEab color values. For the VITA YZ HT group, specimens sintered at 1400 °C and 1450 °C exhibited a significant increase in Vickers surface hardness after aging, x whereas specimens sintered at 1500 °C in the same group and those sintered at 1450 °C in the VITA YZ XT group showed a significant decrease in microhardness after aging (p < 0.05). No significant differences in microhardness values were found at the other sintering temperatures before and after aging (p > 0.05). It was concluded that all tested zirconia materials were suitable for clinical use at all three sintering temperatures.