Cumhuriyet Döneminin ilk yıllarında (1923 ? 1928) yayımlanan çocuk dergilerindeki tahkiyeli metinlerin çocuklara değer aktarımı açısından değerlendirilmesi
The evaluation of narrative texts in the children magazines with the old letters which was published in the first years of Turkish Republic by means of culture transfer
  1. Tez No: 207010
  2. Yazar: SEYHAN KÜBRA ESMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASİYE DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Dili ögretmek demek, dili konusan milletin kültürünü de ögretmek demektir. Millete millet olma vasfını kazandıran dil, her ferdin, millî varlıgın bir parçası hâline gelmesine de yardımcı olur. Zaten egitimin amacı fertlerin ait oldukları milletin bir ferdi olarak yasamasını saglamaktır. Çocukların, ilk çocukluk döneminden baslayarak anlam evrenlerine uygun olarak görsel, isitsel ve dilsel iletilerle beslenmeleri gereklidir. Çocuklara anlatılan, masal, hikâye gibi tahkiyeli türler, çocukları ana dilinin söz varlıgıyla tanıstırır. Bir dilin sözcüklerini, deyimlerini, söz kalıplarını, özdeyis ve atasözlerini, dil musikisini çocuklara halk edebiyatı ürünleri kazandırır. Bir dilin bütün kuralları, anlatım olanakları önce sözlü edebiyat ürünü dedigimiz halk anlatılarından konusma dilinden hareketle günlük yasam içerisinde çocuklar tarafından dogal bir süreç içerisinde fark edilir. Daha sonra bu halk edebiyatı ürünlerinin yazılı dile geçmesiyle devam eden dil egitimi yazılı edebiyat ürünleriyle varlıgını sürdürür. Çocuk edebiyatı, çocukları egitmek ve çocukların zevk alarak okumalarını saglamak için çıkarılan yayımları kapsar. Çocuklar için çıkarılan eserlerde vazgeçilmez özellikler, eglendiricilik ve egiticiliktir. Eglendiriciligin egiticilikten bir adım daha önde olması gerekir. Bunun nedeni çocugun ilgi, ihtiyaç ve gelisim özelliklerinde aranmalıdır. Tezimizin konu alanı, Cumhuriyet'in ilk yıllarında yayımlanan Yeni Yol, Musavver Çocuk Postası, Çıtı Pıtı, Haftalık Resimli Gazetemiz, Resimli Dünya, Sevimli Mecmua, Mektepliler Âlemi, Türk Çocugu, Çocuk Dünyası ve Çocuk Yıldızı adlı dergilerdeki tahkiyeli metinlerin çocuk egitiminde kültür aktarımını nasıl gerçeklestirdigini ortaya koymak olusturmaktadır. ii Bes bölümden olusan bu çalısmanın I. bölümü ?Giris?tir. Bu bölümde çalısmanın adı, konusu, problemi, amacı, önemi ve yöntemi yer almaktadır. II. bölümde çocuk edebiyatı, Türkiye' de çocuk edebiyatının gelisimi tarihi seyir içerisinde verilmis; çocuk edebiyatında tahkiyeli metinler, çocuk edebiyatı ürünlerinin egitici ve ögretici yönleri, çocuk edebiyatı ürünlerinin kültür aktarımı olarak kullanılması gibi yönlerle çocugun edebiyatla iliskisi ve edebiyatın çocuk için önemi ortaya konmustur. Çalısmanın III. bölümünde Osmanlı döneminde çocuk dergiciliginin tarihî süreci hakkında bilgi verilmis ve üzerinde çalısma yaptıgımız, yukarıda bahsettigimiz on dergi üzerine genel bir degerlendirme yapılmıstır. IV. bölümde eski harfli çocuk dergilerin hangi yönden degerlendirildigi ortaya konmus ve eski harfli çocuk dergileri kültür aktarımı açısından degerlendirilmistir. Çalısmanın V. bölümünde arastırma sonunda elde edilen sonuçlar ve bu sonuçlar dogrultusunda Türkçe ögretiminin daha etkili yapılmasına yönelik öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Learning a language also means learning the knowledge of the nation who speak that language. Language which helps the nation to be nation ,helps a member to be a part of that nation too. The aim of education is to survive as a member of a nation for someone who belongs to the nation. Children should be feeded begining from from their childhood period, with visual buditary and lingual transmits according to their age.Folk songs wanias lulabies ,riddles jinkles and public.Songs meet children to their oral existance of native language.Public literature products children the words idoms expression sayings proverbs and lingual music.All rules of a language and expressions possibilities are first noticed in a natural prcss by children from people sayings, daily speaking that we call as oral literature products.Languaga education whic is improved by taking part of that public literature productsto written language. Literature of children consist of the publication especially for children that they read with pleasure and enjoy themselves while reading. Entetaining and instractive properties are the must in productions published for children. Entertaining should be considered mıore than instructivity. The reason of this should be looked for from the relation need and growing of children. The main subject of our thesis is to reveal knowledge transformation in narrating articles that have addition to children language in ten magazines known as Yeni Yol, Musavver Çocuk Postası, Çıtı Pıtı, Haftalık Resimli Gazetemiz, Resimli Dünya, Sevimli Mecmua, Mektepliler Âlemi, Türk Çocugu, Çocuk Dünyası, Çocuk Yıldızı published at the begining of the republic. One of the aim is also to investigate iv the effect of the education in Turkish on children knowledge and identity growth in common education institution of republic period. The first part of this study, which is formed from four parts,is introduction.in this part the name subject probleç purpose, importance and the method of the study was mentioned. In the second part, children litarature the progress of literature of children in Turkey in historic order was given. Narrating articles in literature of children the instructive and educating properties of the product of children literature , those products which were used as knowledge transform and the relationship of children and literature and the importance of literature for children were replaced in this part. In the third part of the study the information about historic process of children review during Ottoman was mentioned and a general evaluation on these ten reviews was written. In the fourth part the evaluation of the reviews of children with old letters in terms of culture transformation was mentioned. In the fifth section, which is the last part, the suggestion. which was obtained on the parallel of the results were performed.