Müzikal kültür bağlamında Ağrı ili tören müzikleri 'Patnos örneklemi' üzerine bir araştırma
A research on Ağrı province ceremonial music 'Patnos Sample' in the context of musical culture
- Tez No: 961299
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Ağrı ilinin Patnos ilçesinde icra edilen tören müziklerinin geleneksel ve kültürel etkinliklerdeki yerini ve işlevini ortaya koymak; bu müzik uygulamalarını belgeleyerek gelecek kuşakların kültürel belleğine katkı sağlamak ve bu alanda gerçekleştirilecek daha kapsamlı araştırmalara zemin hazırlamaktır. Yöntem: Bu araştırma, betimsel araştırma yaklaşımlarından tarama modeli esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sürecinde, araştırma modellerinin farklı türlerinden faydalanılmıştır. Veri toplama sürecinde kullanılan görüşme formları ile analiz edilen belgeler, hem nicel hem de nitel gözlemler doğrultusunda oluşturulmuştur. Bulgular: Araştırma kapsamında Patnos yöresinden seçilen 10 katılımcı ile gerçekleştirilen görüşmeler, bölgedeki törensel müzik uygulamalarının işleyiş biçimini ve müzikal yapısını ortaya koymuştur. Elde edilen veriler, tören müziklerinin yerel halkın kimlik inşasında ve kültürel aktarımında önemli bir rol üstlendiğini göstermektedir. Katılımcı ifadelerine dayanarak, müzikal pratiklerin belirli sosyal kurallar ve geleneksel değerler doğrultusunda şekillendiği anlaşılmıştır. Sonuç: Araştırma bulguları neticesinde, Patnos'taki tören müziklerinin, toplumsal bağları güçlendirdiği, kültürel kimliği pekiştirdiği ve aynı zamanda farklı sosyal sınıflar arasında ortak bir deneyim yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmada ayrıca, yerel tören müziklerinin modernleşme süreciyle birlikte yaşadığı dönüşüm ve bu dönüşümün kültürel hafıza üzerindeki etkileri de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to reveal the place and function of ceremonial music performed in Patnos district of Ağrı province in traditional and cultural events; By documenting these musical practices, it aims to contribute to the cultural memory of future generations and to lay the groundwork for more comprehensive research in this field. Method: This research was carried out based on the survey model, one of the descriptive research approaches. During the study process, different types of research models were used. The interview forms used in the data collection process and the documents analyzed were created in line with both quantitative and qualitative observations. Findings: Interviews conducted with 10 participants selected from the Patnos region within the scope of the research revealed the functioning and musical structure of ceremonial music practices in the region. The data obtained shows that ceremonial music plays an important role in the identity construction and cultural transmission of the local people. Based on participant statements, it was understood that musical practices are shaped in line with certain social rules and traditional values. Results: As a result of the research findings, it was concluded that the ceremonial music in Patnos strengthened social ties, reinforced cultural identity and at the same time created a common experience between different social classes. In this study, the transformation of local ceremonial music with the modernization process and the effects of this transformation on cultural memory are also discussed.