Ağrı yöresinde kayıt altına alınmamış türkülerin derlenerek eğitim müziği açısından incelenmesi
Analyzing the unrecorded folklore songs in Ağrı province by compiling them in terms of educational music
  1. Tez No: 418242
  2. Yazar: AHMET MUTLU TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ağrı, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan, İran, Azerbaycan, Nahcivan'a yakın olması ve İpek Yolu geçiş güzergâhı üzerinde kurulmuş bir vilayet olması sebebi ile önemli illerimizden birisidir.Ağrı yöresi, kültürel bağlamda yeterince zengin bir yöre olmasına rağmen yapılan araştırmalar neticesinde TRT repertuvarına kayıtlı 25 türkünün olduğu ve bununla birlikte kayıt altına alınmayan türkülerin olduğu da tespit edilmiştir.Bu araştırmada, Ağrı yöresine ait türkülerin gelecek nesillere aktarılması ve kültür birikiminin sürekliliğini sağlamak adına, yöreye ait olan kayıt altına alınmamış türkülerin derlenerek, kaynak kişi, notaya alan, aktaran, makam ve ritim gibi yönlerini tespit edip, müzikal kimliklendirme oluşturmak ve bu eserlerin müzik eğitiminde kullanılabilirlik durumlarının incelenmesi amaçlanmaktadır.Bu araştırmada; Nitel araştırma yöntemlerinden betimsel araştırma yöntemi doğrultusunda görüşme yoluyla veriler toplanmış, bu doğrultuda“alan araştırması”yapılmıştır.Bu araştırma sonucunda, Ağrı yöresine ait 12 türkü derlenip notaya alınmış, makamsal analizleri yapılarak müzik öğretmenliği müfredatında kullanılabilirliği ile ilgili araştırma yapılmış, söz konusu eserlerin eğitim müziğinde kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ağrı which is located in Eastern Anatolian Region of Turkey is one of our important cities because it is a province that was founded in the crossing route of Silk Road besides being close to Iran, Azerbaijan and Nakhchivan.According to the results of the research, 25 folk songs which were recorded in the Repertoire of TRT and alongside some other songs which were not recorded are identified despite Ağrı is an adequately rich region in cultural context. In this research create a musical identification in terms of transferring of folk songs which belong to Ağrı region to future generations, compilation of unrecorded folk songs belonging to the region in order to provide the contiunity of cultural heritage, the name of resource person, editor, the person who prepares the notes, the person who transfers, tune, rhythm and availability of compiled songs in music education are intended.In this study, in accordance with descriptive research method which is one of qualitative research methods, the data was gathered through interviews and field research study was carried out in this direction.As a result of this research, 12 folk songs belonging to Ağrı region were compiled, got note, analysis of modes was made, a study was carried out about the availability of that songs in the cirriculum of music education and training, and it has been determined that these 12 folk songs can be used in music education.