Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanılı ergenlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tipi, şiddeti, bağlanma stilleri ve patolojik internet kullanımı örüntüleri etkileşiminin incelenmesi
Examination of the interaction of attention deficit hyperactivity disorder type, severity, attachment styles and pathological internet use patterns in adolescents with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 961310
  2. Yazar: SELİN PELEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ADAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, DEHB tanılı ergenlerin bağlanma stilleri ile internet kullanım örüntülerini derinlemesine araştırmak ve bunların arasındaki etkileşimleri modern istatistiki yöntemlerle analiz etmektir. DEHB tanılı ergenlerde, internet ve ilişkili bağımlılıklar için bağlanma örüntülerini bir değerlendirme unsuru olarak tartışmak çalışmanın hedefleri arasındadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma örneklemini, DEHB tanısıyla klinikte takip edilen 59 ergen oluşturmaktadır. Klinisyen tarafından tanısal değerlendirme için çalışmaya katılan ergenlerle sosyodemografik form doldurulmuştur. Ebeveynlerin“Dikkat Eksikliği ve Yıkıcı Davranış Bozuklukları için DSM-IV'e dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği”ile“Conners Anne-Baba Değerlendirme Ölçeği”ni doldurulmaları sağlanmıştır. Ergenler tarafından ise;“Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği”,“İnternet Bağımlılığı Ölçeği”,“Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği”“İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği”ve“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”doldurulmuştur. Değişkenlerin arasındaki etkileşimlerin tespiti; Spearman korelasyon analizi, tek yönlü varyans analizi ve regresyon analizleriyle gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada, DEHB tanılı ergenlerin bağlanma stilleri ve internet kullanım paternleri incelenmiştir. DEHB semptom şiddetinin; internet, akıllı telefon, oyun ve sosyal medya bağımlılıkları ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. DEHB alt tipleri açısından bakıldığında, bileşik tip DEHB ile internet bağımlılığı arasında pozitif bir korelasyon bulunmuştur. DEHB'li ergenlerde güvenli bağlanma stilinin, internet ve ilişkili bağımlılıklar açısından koruyucu niteliği ortaya konmuştur. Kaçınan bağlanma stilinin oyun bağımlılığıyla; kaygılı bağlanma stilinin ise sosyal medya bağımlılığı ile ilişkisi dikkat çekicidir. Sonuç: Bu çalışma, DEHB tanılı ergenlerin, bozukluğun alt tipi, semptom şiddeti ve bağlanma stillerine göre, internet ve ilişkili bağımlılıklar açısından farklılaştığını göstermektedir. Sonuçlar, DEHB teşhis ve tedavi sürecinde, bağımlılık değerlendirmesi özelinde, bağlanma stillerini dikkate almanın faydalı olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the attachment styles and internet use patterns of adolescents diagnosed with ADHD, and analyze their interactions using modern statistical methods. Materials and Methods: The study sample consisted of 59 adolescents diagnosed with ADHD. The clinician filled out a sociodemographic form. Parents completed the DSM-IV-based Screening and Rating Scale for Attention-Deficit and Disruptive Behavior Disorders and the Conners Parent Rating Scale. The adolescents completed the Three-Dimensional Attachment Styles Scale, Internet Addiction Scale, Smartphone Addiction Scale, Internet Gaming Disorder Scale, and Social Media Addiction Scale. The interactions between the variables were determined by Spearman correlation analysis, one-way analysis of variance and regression analysis. Results: This study examined the attachment styles and internet usage patterns of adolescents diagnosed with ADHD. It was demonstrated that the severity of ADHD symptoms is associated with internet, smartphone, gaming, and social media addictions. When considering ADHD subtypes, a positive correlation was found between combined-type ADHD and internet addiction. It was revealed that secure attachment style in adolescents with ADHD has a protective effect in terms of internet and related addictions. The relationship between avoidant attachment style and gaming addiction, and anxious attachment style and social media addiction, is noteworthy. Conclusion: This study shows that adolescents diagnosed with ADHD differ in terms of internet and related addictions according to the subtype of the disorder, symptom severity, and attachment styles. The results indicate that it may be helpful to consider attachment styles in the diagnosis and treatment of ADHD, particularly in the assessment of addiction.