Dijital iletişim çağında posthüman: Bedenin hafızası
Posthuman in the age of digital communication: Memory of the body
  1. Tez No: 961311
  2. Yazar: EZGİ KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN AKTAN, PROF. DR. AHMET DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez, dijital iletişim çağında posthüman (insanötesi) kavramını beden üzerinden ele alarak, bedenin hafıza ile kurduğu ilişkiyi ve bu ilişkinin dijital teknolojiler aracılığıyla nasıl dönüştüğünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, bedenin yalnızca biyolojik bir varlık olmadığını; aynı zamanda geçmiş deneyimlerin depolandığı, yeniden yazıldığı ve duygusal/duyusal hafızanın taşıyıcısı olduğunu varsaymaktadır. Tezde, fenomenolojik yöntem ve nörobilimsel yaklaşımlar ekseninde bir literatür taraması yapılarak; dijitalleşen toplumda bedenin nasıl yeniden tanımlandığı ve hafızanın bu bağlamda nasıl etkilendiği analiz edilmiştir. Transhümanizm ve posthümanizm kavramları, iletişim bilimleri bağlamında değerlendirilmiştir. Dijital teknolojilerin bu beden-hafıza ilişkisini nasıl dönüştürdüğü araştırıldığı tezde bedene yapılan dijital müdahalelerin toplumsal deneyimi ve anlam inşasını nasıl dönüştürdüğü tartışılmıştır. Dijital teknolojiler bağlamında değişen bedenin ve hafızanın durumuna değinilen tezde; dijital çağda kimlik, aidiyet ve toplumsallık gibi kavramlar yeniden tartılışmaya çalışılmıştır. Bu tez, iletişim disiplinine posthüman beden ve hafıza ekseninde teorik bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the concept of the posthuman in the digital communication age through the body, focusing on the relationship the body establishes with memory and how this relationship is transformed through digital technologies. The study assumes that the body is not merely a biological entity, but also a medium in which past experiences are stored, rewritten, and carried as emotional and sensory memory. Through a literature review conducted within the framework of phenomenological methodology and neuroscientific approaches, the thesis analyzes how the body is redefined in a digitized society and how memory is affected in this context. The concepts of transhumanism and posthumanism are evaluated within the context of communication sciences. The thesis investigates how digital technologies transform the body–memory relationship and discusses how digital interventions in the body reshape social experience and the construction of meaning. By addressing the changing condition of the body and memory in the context of digital technologies, the study also seeks to reconsider concepts such as identity, belonging, and sociality in the digital age. This thesis aims to make a theoretical contribution to the field of communication by focusing on the axis of the posthuman body and memory.