Kırgız toplumunda ilmihal geleneğinin gelişimi
The development of the ilmihal tradition in Kyrgyz society
  1. Tez No: 961320
  2. Yazar: ILIIAS MAMYTOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMEDDİN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İlmihallerin Müslümanlar arasındaki genel işlevine baktığımızda görülmektedir ki, bu eserlerden beklenen temel yarar, her bir Müslüman bireye günlük dini konularda rehberlik etmeleridir. Bu sebeple, İslam dünyasının farklı bölgelerinde halkın temel dini bilgilerini karşılamak üzere çeşitli ilmihal kitapları yazılmıştır. Benzer şekilde, Kırgız toplumu da bu tür eserlere yer vermiştir. Kırgızistan'da İlmihal Geleneğinin Gelişimi konusunu ele alan bu çalışmada, Kırgız âlimler tarafından kaleme alınan ve ilmihal niteliği taşıyan eserler üzerinden, bağımsızlık sonrasındaki dönemde ilmihal geleneğinin ne düzeyde geliştiği ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu çerçevede tespit edilen ilmihal çalışmaları incelenmiş ve tanıtılmıştır. Çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın önemi, sınırlandırmaları, amacı, yöntemi ve kullanılan kaynaklara yer verilmiştir. Birinci bölümde Kırgızlar hakkında genel bilgilere; İslam öncesi ve sonrasındaki dini yaşama ve dini bilgi kaynaklarına dair açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise bağımsız Kırgızistan'da kaleme alınan ilmihal eserleri ile bu eserlerin yazarlarının hayatlarına dair bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
When we examine the general function of ilmihals among Muslims, it is evident that the primary benefit expected from these works is to guide each Muslim individual in daily religious matters. For this reason, various ilmihal books have been written in different regions of the Islamic world to meet the basic religious knowledge needs of the people. Similarly, the Kyrgyz society has also contributed to such works. In this study, which addresses the topic of The Development of the Ilmihal Tradition in Kyrgyzstan the level of development of the ilmihal tradition in the post-independence period has been revealed through works written by Kyrgyz scholars that carry the characteristics of ilmihal. Within this framework, the identified ilmihal studies have been analyzed and introduced. Our study consists of an introduction and two chapters. The introduction covers the importance, limitations, purpose, methodology, and sources of the research. The first chapter provides general information about the Kyrgyz people, explanations about their religious life before and after Islam, and information about their sources of religious knowledge. The second chapter presents information about the ilmihal works written in sovereign Kyrgyzstan and the lives of their authors. Our research concludes with a conclusion section that summarizes the findings reached.