Çağdaş Türk resminde soyut yönelimler bağlamında Ferruh Başağa ve Selim Turan
In the context of abstract tendencies in contemporary Turkish painting, Ferruh Başağa and Selim Turan
- Tez No: 961330
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET EMİN KAYSERİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, çağdaş Türk resminin önemli isimlerinden Ferruh Başağa ve Selim Turan'ın soyut sanat anlayışlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Türk resminde soyut yönelimlerin gelişimi ve bu gelişimde Başağa ve Turan'ın katkıları üzerine yapılan bu çalışma, sanatçıların eserlerinde yer alan soyut temalar, estetik arayışlar ve teknik yenilikleri detaylı bir şekilde ele almaktadır. Araştırma, Ferruh Başağa ve Selim Turan'ın soyut sanat anlayışlarının, Türk resminin modernleşme sürecine etkisini ve bu sanatçıların Batı'daki soyut sanat akımlarıyla kurdukları ilişkiyi ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, her iki sanatçının eserlerinde kullanılan soyut formlar, renkler ve kompozisyonlar, hem geleneksel Türk sanatını hem de Batı'daki modernist akımları nasıl harmanladıkları irdelenmiştir. Ayrıca, sanatçıların soyut estetik anlayışlarının Türk kültürüyle nasıl örtüştüğü veya bu kültürü nasıl dönüştürdüğü tartışılmıştır. Araştırma, nitel bir yöntemle Ferruh Başağa ve Selim Turan'ın soyut resimlerini görsel analizlerle inceleyerek, bu sanatçıların çağdaş Türk resminde soyut sanatın gelişimine sağladığı katkıları vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, Türk resminde soyut sanatın yerini, Başağa ve Turan'ın modern sanat akımlarına nasıl etki ettiğini ve soyut sanatın Türk izleyicisi üzerindeki etkilerini anlamaya önemli bir katkı sunmaktadır. Türk çağdaş sanatının tarihsel gelişimine dair daha geniş bir perspektif oluşturan bu araştırma, aynı zamanda çağdaş Türk resmindeki soyut yönelimlerin uluslararası sanat bağlamındaki yerini de tartışmaya açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the abstract art concepts of Ferruh Başağa and Selim Turan, two of the important names of contemporary Turkish painting.This study, which focuses on the development of abstract tendencies in Turkish painting and the contributions of Başağa and Turan to this development, thoroughly addresses the abstract themes, aesthetic pursuits, and technical innovations present in the artists' works. The research aims to reveal the impact of Ferruh Başağa and Selim Turan's abstract art perspectives on the modernization process of Turkish painting and their relationship with abstract art movements in the West. In this context, the abstract forms, colors, and compositions used in the works of both artists are analyzed to explore how they combined traditional Turkish art with Western modernist movements. Additionally, the alignment or transformation of the artists' abstract aesthetic approaches with Turkish culture is discussed. The study, employing a qualitative method, examines the abstract paintings of Ferruh Başağa and Selim Turan through visual analysis, highlighting their contributions to the development of abstract art in contemporary Turkish painting. As a result, this study makes a significant contribution to understanding the place of abstract art in Turkish painting, how Başağa and Turan influenced modern art movements, and the impact of abstract art on Turkish audiences. Offering a broader perspective on the historical development of Turkish contemporary art, this research also opens up a discussion about the position of abstract tendencies in contemporary Turkish painting within the international art context.