2024 fen bilimleri dersi öğretim programının 5. sınıf öğrenme çıktılarının ve ders kitabındaki soruların SOLO Taksonomisine göre incelenmesi
Examining the 5th grade learning outcomes of the 2024 science curriculum and the questions in the textbook according to the SOLO Taxonomy
- Tez No: 961329
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2024 fen bilimleri dersi öğretim programının 5.sınıf düzeyine ait öğrenme çıktıları ile aynı sınıf düzeyine ait fen bilimleri ders kitabındaki soruların SOLO taksonomisine göre bilişsel düzeylerini belirlemektir. Araştırmanın yöntemi nitel araştırma türlerinden biri olan doküman incelemesidir. Araştırmanın verilerini, fen bilimleri dersi öğretim programının 5. sınıf seviyesinde yer alan toplam 28 öğrenme çıktısı ile aynı sınıf seviyesindeki fen bilimleri ders kitabında yer alan toplam 326 soru oluşturmaktadır. Öğrenme çıktılarının ve soruların incelenmesinde SOLO Taksonomisinin tek yönlü yapı, çok yönlü yapı, ilişkisel yapı ve soyutlanmış yapı basamakları dikkate alınarak betimsel analizi yapılmıştır. Öğrenme çıktılarının analizinde SOLO Taksonomisine göre tek yönlü yapıya ait öğrenme çıktısının diğerlerine göre daha az olduğu; çok yönlü yapı, ilişkisel yapı ve soyutlanmış yapıya ait öğrenme çıktılarının sayı olarak birbirine yakın olduğu belirlenmiştir. Bu durumda öğretim programının öğrencilerden, konular hakkında farkındalık sağlamak yerine, daha detaylı bilgilerin edinilmesini, konunun anlamını kavramasını ve içselleştirilmesini beklemekte olduğu anlaşılmaktadır. Soruların büyük kısmının tek yönlü yapı seviyesinde olduğu, üst seviyelere gidildikçe soru sayısının azaldığı görülmüştür. Alt seviyelerdeki soruların sayısının fazla olması; niteliksel bir eksiklik olarak değerlendirilmemiş, öğrencilerin öğrenmelerdeki eksiklikleri belirleme ve üst seviyedeki sorulara hazırlanması için faydalı olacağı düşünülmüştür. Öğrenme çıktılarının SOLO düzeyleriyle, ilgili öğrenme çıktısına ait soruların SOLO düzeyleri karşılaştırıldığında; 2 öğrenme çıktısı dışındaki tüm öğrenme çıktıları ile ders kitabındaki soruların birbirini karşılar nitelikte olduğu görülmüştür. Merkezi sınav soruları, öğrenme çıktıları, ders kitabındaki soruların konu alındığı araştırmalarda, SOLO Taksonomisinin kullanılması önerilmektedir. SOLO Taksonomisinin yüzeyselden derine doğru ilerleme gösterme özelliği, öğrenme süreçlerinin sınıflandırılması açısından etkili bir araç olmakta ve bu nedenle program geliştirme aşamalarında kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the cognitive levels of the learning outcomes for the 5th- grade level in the 2024 science curriculum and the questions in the science textbook for the same grade level according to the SOLO taxonomy. The research method employed is document analysis, a type of qualitative research. The study data consist of a total of 28 learning outcomes at the 5th-grade level in the 2024 science curriculum and a total of 326 questions in the science textbook at the same grade level. The analysis of the learning outcomes and questions was conducted using a descriptive analysis, taking into account the SOLO Taxonomy's uni-structural, multi-structural, relational, and extended abstract levels. In the analysis of learning outcomes, it was determined that learning outcomes belonging to the uni-structural were fewer than those belonging to the other structures, while the number of learning outcomes belonging to the multi-structural, relational, and extended abstract structures were similar. In this case, it is understood that the curriculum expects students to acquire more detailed information, understand the meaning of the subject, and internalize it, rather than raising awareness about the subjects. It was observed that most of the questions were at the uni-structural level, and the number of questions decreased as the levels increased. The large number of questions at lower levels was not considered a qualitative deficiency but was thought to be useful in revealing deficiencies in learning. When the SOLO levels of learning outcomes were compared with the SOLO levels of questions related to the relevant learning outcomes, it was observed that all learning outcomes except for two corresponded to the questions in the textbook. The use of SOLO Taxonomy is recommended in studies that focus on central exam questions, learning outcomes, and textbook questions. The SOLO Taxonomy's ability to progress from superficial to deep learning makes it an effective tool for classifying learning processes; thus, its use is recommended in program development stages.